50 lat Olimpiad Specjalnych

marcinl, 18 styczeń, 2019 - 10:12
Martyna Sergiel

Sport dla niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie. Należy ten fakt mocno podkreślić. Pozornie bowiem może się wydawać, ze sport, który implikuje takie pojęcia jak siła, wytrzymałość, zdrowie, rozmija się z pewnymi ograniczeniami, jakie zapewne wiążą się z niepełnosprawnością. Jest to jednak niewłaściwy tok rozumowania. Sport jest przede wszystkim przekraczaniem siebie, codziennym przybliżaniem się nie tyle do ideału, co do lepszej wersji własnego ciała, ducha i umysłu. Kontynuując tę myśl, warto zapytać, czy w sporcie nie chodzi w większym stopniu o psychikę? Zawodnik, który posiada wszystkie wspomniane już predyspozycje, a ma zbyt słabą psychikę lub po prostu zbyt wiele od siebie wymaga nie będzie się doskonalił. Zatrzyma się i w którymś momencie pęknie. Wraz ze świadomością własnych słabości rodzi się wytrwałość, hart ducha i odwaga. Perfekcja powstaje w głowie, i jest pewną wizją celu, jaki każdy sportowiec wyznacza własnej ambicji. Dla jednych będzie to kilometr, a dla innych metr bliżej mety.

 

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady - ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów i  są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Olimpiady specjalne to wydarzenie sportowe dedykowane osobom z niepełnosprawnością intelektualną, którego prezesem w Polsce została Anna Lewandowska.

 

Poprzez akcję społeczną „Grajmy razem”, mistrzyni świata w karate chce zachęcić ludzi do otworzenia umysłów i serc dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. O ile niepełnosprawni ruchowo napotykają na liczne bariery architektoniczne, o tyle dla ludzi niepełnosprawnych intelektualnie, barierę tworzy zamknięte społeczeństwo. Przekonuje ona zatem innych, aby spróbowali zmienić swój stosunek do niepełnosprawności.

 

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną to wyjątkowi zawodnicy o wielkich sercach, które biją równie mocno dla innych, jak i dla sportu, a fakt niepełnosprawności nie powinien zamykać im drzwi do rozwoju i funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Jak to wszystko się zaczęło

 

Ruch Special Olympics został założony w USA i Kanadzie na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Realizacji  swojego pomysłu, by stworzyć międzynarodową organizację sportową dla osób z niepełnosprawnością intelektualną podjęła się  Eunice Kennedy Shriver - siostra prezydenta Johna Kennedy’ego organizując w 1963 roku pierwsze półkolonie dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. W ten sposób mogła ona na podstawie własnego doświadczenia przekonać się jak duże znaczenie dla rozwoju tych osób ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa.

 

I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano pięć lat później, w 1968 roku w Chicago. Udział w nich wzięło aż 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Począwszy od tego właśnie momentu systematycznie odbywają się kolejne imprezy rangi światowej. W 1983 roku do międzynarodowej rywalizacji dołączyła reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska. Światowe Zimowe Igrzyska Special Olympics po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1977 roku w Colorado.

 

Igrzyska letnie i zimowe odbywają się w cyklu 4-letnim, naprzemiennie co 2 lata. Polska reprezentacja wystąpiła w Światowych Zimowych Igrzyskach Special Olympics pierwszy raz w 1985 roku. Dzisiaj, po prawie 50 latach istnienia, Olimpiady Specjalne są jedną z największych i najprężniej działających organizacji sportowych i społecznych na świecie. 4 miliony zawodników Olimpiad Specjalnych, z zamiłowania do sportu, bierze udział w całorocznych treningach i zawodach sportowych, doświadczając emocji związanych z uczestnictwem w zawodach i dumy ze swych osiągnięć.

 

Od 1988 roku Ruch Special Olympics posiada oficjalne uznanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Porozumienie z MKOl pozwala na wykorzystanie słowa „Olympics”, stosowanie ceremoniału olimpijskiego i korzystanie z ognia olimpijskiego. W Polsce Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Eunice Kennedy Shriver była założycielką Special Olymipcs. Poświęciła całe swoje życie, walcząc o prawa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki jej staraniom Prezydent Kennedy powołał Komisję ds. Niepełnosprawności Intelektualnej. Eunice pomagała także w utworzeniu sieci placówek naukowych oraz centrów badań nad niepełnosprawnością intelektualną przy amerykańskich uniwersytetach medycznych. Eunice Kennedy Shriver zmarła w 2009 roku. Co roku 22 września na jej cześć na świecie obchodzony jest EKS Day.

 

W sobotę, 5 stycznia 2019 r., podczas dorocznej Gali Mistrzów Sportu, ogłoszono wyniki Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2018 Roku.

 

Ogromnym wyróżnieniem była nagroda specjalna przyznana Olimpiadom Specjalnym Polska wręczona w kategorii Serce dla Sportu. W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodził 50-lecie swojego istnienia.

 

Nagrodę odebrała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Anna Lewandowska oraz Halina Andrzejak, wspaniała zawodniczka, medalistka Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Nagano 2005, członek Komitetu Krajowego oraz Europejskiej Rady Zawodników Special Olympics Europe/Eurasia.

 

Źródło dostępne jest tutaj i tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz