Szykują się zmiany w programie „Za życiem”. Czy będzie lepiej?

marcinl, 27 marzec, 2019 - 10:37
Martyna Sergiel

Pewne rozwiązania w programie „Za życiem” należy zaktualizować; zmiany dotyczyć będą, między innymi opieki wytchnieniowej - podkreśla w poniedziałkowym „Naszym Dzienniku” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

 

Wiceszef MRPiPS przypomniał, że od 2017 do 2021 roku na realizację programu „Za życiem” przeznaczono 3,1 mld zł. Podkreślił jednak, że praktyka pokazała, iż pewne rozwiązania należy uaktualnić.

 

- Przygotowujemy propozycje w tym zakresie. Będą one dotyczyć np. opieki wytchnieniowej. Chcemy ją poszerzyć, na co pozwoli finansowanie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zamierzamy zorganizować miejsca, w których opiekunowie będą mogli umieścić na określony czas niepełnosprawnego członka rodziny, którym na co dzień się zajmują - powiedział wiceminister w rozmowie z gazetą.

 

Podkreślił przy tym, że takie miejsca będą w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a opiekę będzie sprawować wykwalifikowana kadra.

 

- Wszystko to, by opiekunowie mogli odpocząć, mając świadomość tego, że ich dziecko jest bezpieczne - dodał Michałkiewicz.

 

Przyznał, że mimo podniesienia od listopada ub.r. o 100 zł kwoty zasiłków dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością (z 520 zł), nadal  jest ona bardzo niska.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że kwota tego świadczenia jest zbyt niska. Zastanawiamy się, jak w aktualnej sytuacji najlepiej pomóc tym osobom - dodał wiceminister.

 

Źródło informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz