Raport Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości

marcinl, 12 styczeń, 2017 - 10:58
red.

Celem raportu o nazwie Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości była ocena dostępności polskich sądów i szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości dla osób niepełnosprawnych.

 

Realizowano go pod kątem sprawdzenia zasady równego traktowania i niedyskryminacji, a także standardów ustanowionych w drodze Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Raport powstał w wyniku przeprowadzenia badań ilościowych jak i jakościowych. Badania pierwszego typu objęły zakres dostępności infrastruktury organów wymiaru sprawiedliwości. Badania jakościowe przeprowadzono wśród sędziów i prokuratorów oraz osób z niepełnosprawnych, które miały kontakty z wymiarem sprawiedliwości.

 

Raport wykazał, że dostosowanie infrastruktury sądów i prokuratur do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ma bardzo duży wpływ na realizację prawa do sądu tej grupy osób.

 

Drugim istotnym wnioskiem ograniczającym dostęp osób niepełnosprawnych do wymiaru sprawiedliwości są regulacje odnoszące się do ich zdolności procesowej. Ponadto osoby z niepełnosprawnościami nie mają faktycznej możliwości sprawowania kluczowych funkcji w wymiarze sprawiedliwości. Nie mogą wykonywać takich zawodów jak sędzia, prokurator, ławnik lub profesjonalny pełnomocnik.

 

Z raportem można się zapoznać klikając tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz