Protesty fizjoterapeutów

marcinl, 3 marzec, 2016 - 12:36
Joanna Kozłowska

Fizjoterapeuci towarzyszą i skutecznie pomagają pacjentom. To nie tylko specjaliści z dyplomem studiów wyższych, którzy doskonalą swe umiejętności i wzbogacają wiedzę na rozmaitych kursach, studiach podyplomowych, ale często także przyjaciele pacjenta - pełni empatii, cierpliwości, wyrozumiali, budujący optymizm i wiarę w sens ćwiczeń.

 

Wśród naszych Czytelników z pewnością jest wiele osób, które, na co dzień współpracują z fizjoterapeutami, są też tacy, którzy korzystają z ich pomocy okazjonalnie.

 

Od wielu lat społeczność fizjoterapeutów walczyła o Ustawę o Zawodzie Terapeuty i gdy wydawało się, że wreszcie ustawa ta ma szansę wejść w życie, okazało się, że grupa posłów wystąpiła z inicjatywą jej nowelizacji, co sprawi, że jej wejście w życie kolejny raz się opóźni.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska ogłosiło na swej stronie internetowej www.fizjoterapeuci.org apel o poparcie ich protestu, obszernie wyjaśniając swe stanowisko i powody protestu.

 

Jako portal służący przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, pragniemy przyłączyć się do głosu naszych fizjoterapeutów.

 

Poniżej kopiujemy apel Stowarzyszenia skierowany do wszystkich stowarzyszeń i organizacji zrzeszających pacjentów:

 

Szanowni Państwo,

 

Kilkanaście tygodni temu, 26 października 2015 roku, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, po szerokich konsultacjach społecznych i długich analizach prawnych, podpisał Ustawę o Zawodzie Fizjoterapeuty.

 

Ustawa, która ma wejść w życie w dniu 31 maja 2016 jest dokumentem kompletnym, przemyślanym, tworzonym przez środowisko fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia od wielu lat.

 

Jest aktem prawnym wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom chorych i niepełnosprawnych Polaków.

 

Przede wszystkim zapewnia stworzenie rejestru fizjoterapeutów, którzy zdobyli wymagane wykształcenie, wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie fizjoterapeutów oraz obowiązek ustawicznego kształcenia.

 

Zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo osób korzystających z usług fizjoterapeutów. Powstanie Izby Fizjoterapeutów umożliwi wprowadzenie zmian w systemie kształcenia fizjoterapeutów i dostosowania go do współczesnych potrzeb pacjentów w Polsce.

 

Ułatwi również powołanie grup specjalistów, którzy zajmą się tworzeniem standardów i wprowadzaniem nowoczesnych form fizjoterapii w systemie usług refundowanych. Dokument przewiduje także możliwość bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutami o określonych kwalifikacjach, co skróci czas oczekiwania na zabiegi i umożliwi wdrożenie szybszego usprawniania.

 

W wielu krajach na świecie już wiele lat temu wprowadzono podobne rozwiązania. Przyniosły one znaczne oszczędności i zadowolenie pacjentów. Takie zmiany są konieczne i bardzo oczekiwane przez różne grupy oraz organizacje pacjentów. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zyskała poparcie tysięcy Polaków, około 100 stowarzyszeń i organizacji pacjentów, wielu lekarzy i innych grup medycznych oraz przedstawicieli świata nauki i kultury.

 

Niestety w dniu 9 lutego 2016 roku grupa posłów z PIS zgłosiła projekt ustawy „o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty”, argumentując, że ustawa przyjęta przez Sejm, Senat, a następnie Prezydenta, stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów w Polsce.

 

Nie możemy pozostać obojętni wobec nieprawdziwych słów i oskarżeń niepopartych żadnymi dowodami. Wprowadzenie proponowanych poprawek opóźni proces tak bardzo oczekiwanych zmian w systemie usług zdrowotnych, co najbardziej odczują pacjenci.

 

W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Państwa z prośbą o wyrażanie sprzeciwu wobec inicjatywy poselskiej „o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty”. Grupa ludzi, która nie zna potrzeb pacjentów w Polsce, podejmuje w tej chwili działania, które przyniosą wiele negatywnych skutków w postaci wydłużenia czasu oczekiwania na fizjoterapię, zwiększania kosztów leczenia oraz powielania przestarzałych i nieprawidłowo dobranych form oddziaływania w procesie rehabilitacji. Bardzo prosimy o przesyłanie opinii w tej sprawie na adres: biuro@fizjoterapeuci.org.

 

Będziemy niezmiernie wdzięczni za wszelką pomoc.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

 

Jako Portal Informacyjny Osób Niepełnosprawnych zamierzamy przyłączyć się do apelu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska i prosić o jego poparcie posłów z Poznania i Wielkopolski.

2 komentarze

Pani Joanno dobrze, ze

Anonim, 6 marzec, 2016 - 20:07
Pani Joanno dobrze, ze poruszyla Pani ten temat. Nie dajmy sie rzadzacym!

Super artykuł! Jak najwięcej

Anonim, 6 marzec, 2016 - 19:50
Super artykuł! Jak najwięcej musimy mówić i nagłaśniać sprawę!Nie pozwólmy zablokować ustawy. Precz z kolesiostwem.

Dodaj nowy komentarz