Propozycja zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

kasiab, 13 lipiec, 2017 - 14:03
red.

Senat zaproponował by do 2022 r., co najmniej 50% programów emitowanych przez telewizję miało udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Zmiany proponowane przez Senat dotyczą projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Są one reakcją na petycję, której twórca domagał się by 100% programów telewizyjnych miało udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami m.in. ze względu na potrzeby osób głuchych.

 

W dniu dzisiejszym, zgodnie z artykułem 18 a ustawy o radiofonii i telewizji stacje emitujące programy telewizyjne muszą zapewnić audiodeskrypcję, napisy oraz tłumaczenie migowe, do co najmniej 10% kwartalnego czasu nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży.

 

Według nowego projektu udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami będą zwiększane stopniowo do 50% w 2022 roku. Nowe prawo ma obowiązywać od 2018 r., w którym dostępne ma być, co najmniej 15% kwartalnego czasu nadawania programu, w 2019 r. – 25%, w 2020 r. i 2021 r., co najmniej 35%.

 

Projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zdaniem Moniki Szczygielskiej powtarza wszystkie stare grzechy podobnych projektów, na które eksperci i organizacje pozarządowe zwracają uwagę, co najmniej od 2011 roku. Od wersji, nad którą Sejm pracował przed wyborami w 2015 roku, projekt różni się m.in. tym, że wydłuża o 2 lata okres dochodzenia do 50% programów telewizyjnych emitowanych z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Więcej informacji w artykule Moniki Szczygielskiej tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz