Od 1 listopada 2018 roku wzrosną zasiłki pobierane przez osoby z niepełnosprawnościami

t.wojczak@pion.pl, 10 lipiec, 2018 - 13:35
red.

Pani Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  poinformowała w poniedziałek, 9 lipca, w Stargardzie o zmianach wysokości pobieranych zasiłków, które mogą być istotne dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Od 1 listopada mają  wzrosnąć zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej.

 

Na początku przyszłego tygodnia rozpoczyna się cykl spotkań wojewódzkich w ramach konsultacji tworzenia  systemu wsparcia  osób niepełnosprawnych i ich rodzin z udziałem przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rano Minister Rafalska wzięła udział w konferencji w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie).

 

Minister Rafalska przypomniała, że jednym z elementów systemu będą programy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami finansowane z funduszu solidarnościowego. Dodała, że od stycznia 2019 r. na ten fundusz odprowadzane będą pieniądze z Funduszu Pracy. Minister mówiła też o zasiłkach.

 

Od 1 listopada 2018 roku ma wzrosnąć  zasiłek pielęgnacyjny, który wynosił do tej pory 153 zł. Wzrośnie on  do kwoty 184,42 zł.

 

Szefowa MRPiPS  mówiła też o innych zasiłkach, przysługujących  osobom z niepełnosprawnościami

 

 Od 1 listopada tego roku, więcej pieniędzy będzie przeznaczone też na  specjalny zasiłek opiekuńczy, który wzrośnie o 100 zł.  Podobnie ma być z zasiłkiem dla opiekuna, który ma być wyższy także o 100 zł. Mamy tu do czynienia z dwoma typami zasiłków. Mowa o tych świadczeniach, które otrzymują opiekunowie zajmujący się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, nie dziećmi niepełnosprawnymi. To są te trzy zmiany, które będą obowiązywały w nowym okresie zasiłkowym –  mówiła Minister Rafalska.

 

Więcej informacji można znaleźć: tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz