Na straży praw osób z niepełnosprawnościami

marcinl, 8 wrzesień, 2014 - 15:42
E.W.

Od tygodnia działa monitoring obywatelski Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Internetowy system, który pozwala na zgłaszanie indywidualnych spraw przez Internet uruchomiła Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

 

Na stronie www.monitoringobywatelski.firr.org.pl od 1 września przyjmowane są zgłoszenia o naruszeniach w obszarach takich jak: praca, edukacja, zabezpieczenie społeczne, dostępność informacji, ubezwłasnowolnienie i psy przewodniki. Użytkownicy strony mogą również zgłaszać w witrynie dobre praktyki działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Anna Rdest, koordynatorka projektu, mówi: „…każda informacja o przekroczeniu prawa będzie traktowana poważnie i przejdzie przez tą samą procedurę rozpoznawczą, nawet jeśli będzie pochodzić od osoby anonimowej.

 

Strona działa już tydzień i na brak pracy nie możemy narzekać. Przychodzą do nas zarówno informacje na temat dobrych praktyk na rzecz osób z niepełnosprawnosciami jak i o tym, że gdzieś dzieje się źle. Takie informacje zawsze dokładnie sprawdzamy. Mamy sztab ekspertów i konsultantów, nie działamy więc w próżni.

 

Oprócz doradzania zgłaszającym, nasz projekt przewiduje także prowadzenie interwencji na podstawie zgłoszeń oraz informowanie organów nadzorczych o naruszeniach. Projekt przewidziany jest na razie na rok, ale chcemy aby trwał on tak długo, jak długo będą łamane  postanowienia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz