Czy można odliczyć zakup AGD od podatku?

marcinl, 18 kwiecień, 2018 - 08:29
red.

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z ulgi na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, jeśli udowodnią, że jest on dostosowany do ich potrzeb i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

 

Osoby z niepełnosprawnościami mogą odliczyć wydatki na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń, które ułatwiają codzienne życie, stosownie do potrzeb wynikających ze stanu ich zdrowia korzystając z ulgi rehabilitacyjnej. Wyjątkiem jest jednak sprzęt AGD.

 

Mimo takiego wyłączenia Urząd Skarbowy zgodził się w jednej z najnowszych interpretacji (0113-KDIPT3.4011. 95. 2018.2.KSM), by osoba z dysfunkcjami wzroku odliczyła wydatek na zakup kuchenki ceramicznej. Z pytaniem do Urzędu zwróciła się niewidoma kobieta niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Napisała w zeznaniu podatkowym, że mieszka sama i kiedy używała kuchenki gazowej, ciągle parzyła sobie dłonie, gdyż nie widziała płomienia. Tego problemu nie ma już po zakupie kuchenki ceramicznej.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że chociaż art. 26 ust. 7a ustawy o PIT wyklucza odliczenie wydatków na sprzęt AGD, to osoba ta może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na wymianę kuchenki. Urzędnicy uznali, że jest to wydatek związany z przystosowaniem i wyposażeniem mieszkania, odpowiadający potrzebom wynikającym z niepełnosprawności.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj,

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz