W samo południe ruszył „Poranek”

marcinl, 4 kwiecień, 2014 - 14:10
Łukasz Orylski

Mieszkańcy cichej ulicy Płowieckiej na poznańskim Grunwaldzie mogli zdziwić się widząc tam wczoraj (03.04.) prezydenta Ryszarda Grobelnego, wielu gości i fotoreporterów. Powodem zamieszania było otwarcie kolejnej placówki Stowarzyszenia Na Tak –  Domu Krótkiego Pobytu „Poranek”. Ośrodek mógł powstać dzięki hojności pani Haliny Sobkiewicz, poznańskiej lekarki, która w testamencie przekazała Stowarzyszeniu kamienicę oraz mieszkańcom miasta, którzy poparli inicjatywę w zeszłorocznym głosowaniu na budżet obywatelski. Podczas uroczystości i konferencji prasowej kilkakrotnie przypominali o tym zarówno prezydent, jak i prezes Stowarzyszenia Halina Grzymisławska – Słowińska. Pani prezes podkreślała, że idea Domu ma swój początek w doświadczeniach opiekunów osób z dysfunkcją intelektualną, którzy udając się np. do szpitala stawali przed wyzwaniem zorganizowania im całodobowego wsparcia. Z kolei kierownik placówki Joanna Baszyńska zauważyła, że Dom będzie świadczył także tzw. „opiekę wytchnieniową” – gdy opiekunowie potrzebować będą odpoczynku, czy regeneracji sił. Ośrodek zapewni jednorazowo opiekę pięciu osobom, które będą tam spędzać czas w sposób możliwie najbliższy codziennym przyzwyczajeniom. Pracownicy „Poranka” zagwarantują pełną opiekę i wyżywienie niepełnosprawnym Poznaniakom w różnym wieku, których jednorazowy pobyt w domu nie powinien przekraczać 21. dni.

 

Prezydent Grobelny chwalił Stowarzyszenie Na Tak za pomysł i profesjonalne przygotowanie projektu. Żartobliwie zauważył, że uroczystość to forma prezentu imieninowego dla niego i życzył osobom korzystającym z Domu opieki św. Ryszarda. Na spotkanie licznie przybyli samorządowcy, pracownicy instytucji miejskich oraz reprezentanci „trzeciego sektora”. Po części oficjalnej goście mogli zwiedzać dom, a także pokrzepić się przy cateringu przygotowanym wspólnie przez uczestników stowarzyszeniowych placówek i ich pracowników.

 

Pierwsi Goście pojawią się w domu w maju. Wcześniej na naszych stronach ukaże się obszerny wywiad z kierownikiem ośrodka – Joanną Baszyńską.

 

fot. projecton

 

fot. Projecton

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz