Plastykoterapia bez ograniczeń

marcinl, 18 grudzień, 2017 - 12:40
Anna Klechniowska

Przez 5 dni (29.11. - 03.12.2017) grupa pasjonatek i pasjonatów Plastykoterapii odkrywała w sobie talenty plastyczne.

 

Kolejne warsztaty w ramach projektu Arteterapia drogą do twórczej Integracji 2017 przyciągnęły do konińskiego Centrum Organizacji Pozarządowych osoby z różnych miast, pracujące, na co dzień z osobami starszymi i dziećmi, z osobami niepełnosprawnymi fizycznie oraz intelektualnie. Terapeuci i wolontariusze Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, stowarzyszeń oraz fundacji nie tylko mogli poznać nowe techniki, narzędzia, ale i wzajemne uczyć się od siebie.

 

Po raz kolejny warsztaty I i II stopnia poprowadziła obdarzona ogromną wiedzą oraz otwartością Barbara Kasprzak, która inspirowała nas do twórczych poszukiwań.

 

Asia wskazała na różnorodność metod - „Bardzo ciekawe było ćwiczenie polegające na obrysowaniu swoich dłoni ułożonych w układ. Każda z osób z pary malowała na zewnątrz dłoni takimi kolorami, jakie według niej charakteryzują partnerkę czy partnera. Później wracaliśmy do swoich dłoni i kolorowaliśmy ich wnętrze. Świetna była relaksacja - w dłoniach trzymaliśmy pastele bez papierowych osłonek, z zamkniętymi oczami podążaliśmy za muzyką rysując zarówno rysikiem jak i całą kredką. Później mogliśmy wybrać jeden lub kilka elementów i dodając do nich inne rysowaliśmy nowe kompozycje. Wszystkie poznane metody możemy wykorzystać w naszej pracy, takie warsztaty są bardzo rozwijające i byłoby dobrze gdyby miały swoją kontynuację na III stopniu. Bardzo udane warsztaty z fantastyczną prowadzącą Basią”.

 

Dla Ani warsztaty były fantastyczne z kilku powodów. Dały uczestnikom nowe doświadczenia - dotknąć, poczuć, poznać. Poznane tu metody to inspiracja na następne lata. I poczucie niedosytu, chęć wzięcia udziału w kontynuacji warsztatów. Ania podkreśliła wspaniałą atmosferę warsztatów.

 

JacekWyjątkowy warsztat, kapitalna uśmiechnięta grupa - wszystko spełniło nasze oczekiwania. Po prostu artystyczna burza. I wspaniała prowadząca”.

 

Rewelacyjne warsztaty - dodaje Karolina. Nie tylko możemy doskonalić nasz warsztat, ale pobyć ze sobą. Nawiązać nowe kontakty. Nasz warsztat to narzędzia, metody i bardzo pozytywna atmosfera.

 

Dla mnie (Ania) była to wspaniała okazja nie tylko do poznania nowych technik, ale przede wszystkim do wymiany doświadczeń - to, co robimy w swoich miejscach pracy może być przydatne po adaptacjach w innych grupach. To był bardzo udany, pełen wrażeń weekend”.

 

KazimieraWarsztaty arteterapeutyczne, Plastykoterapia są jak najbardziej potrzebne. Ten warsztat był zdecydowanie za krótki, kompetentna i pełna ciepła prowadząca - mogę o warsztatach mówić w samych superlatywach. Wszystkie metody w większym lub mniejszym stopniu wykorzystam w swojej pracy. Rozmawialiśmy podczas warsztatów, że chcielibyśmy mieć możliwość skorzystania z wszystkich warsztatów arteterapeutycznych oraz z kontynuacji poszczególnych z nich”.

 

Anita dodaje „Świetne warsztaty, jestem bardzo zadowolona. W mojej pracy na pewno wykorzystam marmurkowanie oraz malowanie na folii. Tworzyć można w każdym wieku i to jest wspaniałe”.

 

Ola odkrywając tajniki Plastykoterapii uświadomiła sobie, że jest ona dla każdego - bez względu na wiek czy niepełnosprawność. „Przyjechałam na warsztaty z nastawianiem, że poznam nowe, ciekawe techniki, natomiast wyjechałam z przekonaniem, że wszystko jest możliwe. Wystarczy być otwartym by bez ograniczeń cieszyć się twórczością”.

 

Barbara Kasprzak podsumowuje „W warsztatach brali udział bardzo aktywni oraz kreatywni uczestnicy - otwarci na poznanie. Nie tylko z entuzjazmem poznawali nowe techniki, ale i wymieniali między sobą swoje własne pomysły. Dla mnie kontakt z grupą jest bardzo ważny - staram się, aby każde warsztaty były coraz lepsze, nigdy nie brakuje mi pomysłów”.

 

Czując niedosyt wszyscy uczestnicy Plastykoterapii zgodnie stwierdzili:

 

Chcemy więcej!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz