Konin: trzeci sektor ma swój COP

marcinl, 25 marzec, 2014 - 22:35
Anna Klechniowska

26.02. na konińskiej starówce otwarte zostało wyjątkowo ważne dla fundacji, stowarzyszeń oraz spółdzielni socjalnych miejsce – Centrum Organizacji Pozarządowych. Dobrą okazja, aby ideę COP przybliżyć konińskiej społeczności był dzień otwarty – 1 marca każda z zainteresowanych osób, mogła zobaczyć, jak wygląda to miejsce, jak doskonale przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Już w sobotni mglisty poranek zawitali do nas pierwsi goście – cykliści, którzy zbierając się na  Placu Wolności na kolejny z rajdów postanowili odwiedzić Centrum. Wraz z wolontariuszami Fundacji Podaj Dalej zwiedzali wszystkie miejsca, które już „żyją”. Przez cały dzień odwiedzali COP zarówno goście związani z trzecim sektorem, przedstawiciele i wolontariusze fundacji – w tym spora grupa wolontariuszy i podopiecznych z Fundacji Otwarcie z prezesem Dariuszem Lochem, jak i mieszkańcy lewo- i prawobrzeżnego Konina. Przychodziły także rodziny z małymi dziećmi. Dzieci w czasie, gdy rodzice poznawali Centrum mogły spędzić czas w specjalnie dla nich zorganizowanym kąciku plastycznym. COP odwiedzili również Prezydent Konina Józef Nowcki, jego zastępca Sławomir Lorek oraz miejscy radni.

 

Bartosz Jędrzejczak – Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych i Organizacji Pozarządowych podkreślał, że to miejsce ma służyć integracji i dobrym relacjom między konińskimi organizacjami – każda z nich, która będzie potrzebować wsparcia, miejsca na spotkanie, zorganizowania warsztatów będzie mogła uzyskać pomoc – wystarczy, aby wpisała się w kalendarz planowanych spotkań. Pierwszym z takich działań są rozpoczęte w dwa dni po otwarciu COP warsztaty prowadzone przez Centrum NGO Poznań obejmujące dialog, komunikację, kreatywność i gotowość do zmiany. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, bierze w nich udział aż 30 osób. Goście w dniu otwartym zwiedzali wszystkie pomieszczenia, zaczynając zwykle od największej z sal przeznaczonej na warsztaty oraz spotkania, mniejszej sali do pracy oraz biura kierownika COP Bartosza Jędrzejczaka. COP będzie otwarte przez pięć dni w tygodniu, oferując organizacjom dobry klimat do dalszej integracji środowiska NGO i wspólnego planowania ciekawych przedsięwzięć.

 

Goście, którzy przybyli na dzień otwarty mogli zwiedzać również pozostałe części dwóch kamienic. Na parterze budynku, w sąsiedztwie COP mieści się sklep medyczny prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną „Sport i Rehabilitacja”. Joanna Maćkowska pełniąca dyżur podczas dnia otwartego opowiadała o tym, co odróżnia ten sklep od innych– nie tylko prowadzony jest przez osoby niepełnosprawne, zamówiony sprzęt może być dostarczony do domu klienta. Tam też osoba niepełnosprawna może liczyć na poradę osób poruszających się za pomocą wózka  i doskonale znających potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi.

 

Cały budynek jest bardzo dobrze dostosowany do potrzeb OzN, nowoczesna winda zatrzymuje się na każdej z kondygnacji. Na ostatnim piętrze budynku znajdować się będzie Blues Hostel prowadzony przez spółdzielnię socjalną o tej samej nazwie, już wkrótce zacznie przyjmować pierwszych gości. O planowanych działaniach opowiadali członkowie spółdzielni Łukasz Osajda i Karol Stolarski. Dużo osób zwracało, uwagę na ciekawe rozwiązania hostelu – np. oszkloną część dachu.

 

Sobota przyniosła także kilka wydarzeń muzycznych . Już pierwsze  z nich, koncert harfisty Michała Zatora zachwycił słuchaczy. Usłyszeliśmy między innymi kompozycje „Zmierzch”, „Zimny” czy optymistyczny „Don’t give up”, a także motywy filmowe z „Misji” oraz „Shreka”. Piękny dźwięk irlandzkiej harfy – instrumentu, który nie zmienił swojej formy od tysiąca lat wspaniale uzupełniany był przez głos muzyka. Dowiedzieliśmy się także, że choć harfa nazywana jest kobiecym instrumentem, to do historii muzyki przeszli Król Dawid oraz Ryszard Lwie Serce, którzy grali na tym instrumencie. Następnie scenę przejęły fantastyczne młode dziewczyny z Młodzieżowego Domu Kultury. Obdarzone silnymi głosami zaprezentowały się w bardzo zróżnicowanym repertuarze mierząc się np. z piosenkami Adele. Kolejnym występującym był Sławomir Pilarski, Koncertem udowodnił, że o miłości można śpiewać w bardzo niebanalny sposób.

 

Wieczorem odwiedzili nas Alicja Janosz z Bartkiem Miarką i gitarzystą zespołu „Dżem” – Jerzym Styczyńskim zostawiając chętnie, podobnie jak pozostali muzycy, autografy. Fantastycznego Koncertu Alicji Janosz można było posłuchać wieczorem podczas Męskiej Bazy w Mieście Kobiet.

 

Drzwi Centrum były szeroko otwarte - panował ruch, ktoś wychodził i nadchodziły kolejne osoby. A dzień otwarty to dopiero początek….

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz