Grobelny: stawiałem na Hospicjum

marcinl, 18 październik, 2012 - 15:46
Łukasz Orylski

W poniedziałek, 15 października w poznańskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wyniki obywatelskich konsultacji budżetowych. Na pytania dziennikarzy odpowiadali prezydent miasta Ryszard Grobelny oraz dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych UMP Anna Szpytko. Jak poinformowali, mieszkańcy oddali łącznie 61561 głosów ważnych (jedna osoba mogła poprzeć maksymalnie pięć propozycji). Blisko połowa głosów wpłynęła za pośrednictwem Internetu, największą aktywnością wykazali się obywatele w wieku od 26 do 35 lat, oddali oni jedną czwartą głosów. Zwycięski projekt rozbudowy Hospicjum Palium uzyskał blisko 40% poparcia, projekt ciągu pieszo – rowerowego Wartostrada – o 10% mniej. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Na Tak projekt budowy Domu Krótkiego Pobytu dla osób niepełnosprawnych uzyskał poparcie blisko 28% respondentów. Wśród finansowanych inwestycji znajdą się także ścieżka rowerowa do Strzeszynka oraz plac zabaw na Malcie.


Komentując przedstawione wyniki prezydent stwierdził, że świadczą one z jednej strony o dużym poziomie wrażliwości społecznej poznaniaków, z drugiej zaś – o znaczeniu intensywnej promocji inicjatyw obywatelskich. Nie wystarczyło, aby projekt był dobry, a nawet bardzo dobry merytorycznie. Do osiągnięcia sukcesu konieczne było wielkie zaangażowanie jego promotorów, w tym setek wolontariuszy – powiedział Grobelny. Według włodarza Poznania optymizmem napawa duży odsetek głosów oddanych przez Internet, nade wszystko zaś – przekraczający oczekiwania organizatorów poziom ogólnego zainteresowania konsultacjami. To dowodzi, że warto poszerzać zakres bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami, choć zwiększanie puli środków finansowych do rozdysponowania w ramach „budżetu obywatelskiego” nie jest na razie przewidywane.


Na zakończenie prezydent podziękował promotorom projektów, mediom i obywatelom za zaangażowanie w realizację inicjatywy. Indagowany przez jednego z dziennikarzy przyznał, że wyniki głosowania nie są dla niego zbyt zaskakujące. Grobelny spodziewał się wygranej projektu rozbudowy Hospicjum Palium, co do dalszych miejsc nie miał zdecydowanych faworytów. Nieco dziwić może porażka projektu multimedialnego muzeum na Ostrowie Tumskim, tak mocno promowanego przez Kurię Arcybiskupią – zauważył prezydent.


Już w przyszłym tygodniu na naszych stronach ukażą się rozmowy Eweliny Węglewskiej z promotorami trzech projektów, jakie uzyskały najwyższe poparcie.

           

 

fot. Alicja Nowacka

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz