Wystawa na dziedzińcu biblioteki PTPN z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

marcinl, 9 maj, 2019 - 09:18
Martyna Sergiel

Wczoraj świętowaliśmy 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. To ważny dzień dla środowiska akademickiego Poznania, w tym również dla Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To właśnie w Towarzystwie w 1918 roku zawiązała się Komisja Organizacyjna Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu.

 

Warto odwiedzić dziedziniec biblioteki, gdzie znajduje się wystawa „Trzy Filary Uniwersytetu Poznańskiego", która przybliża kulisy powstawania Uczelni.

 

Wystawa jak sama nazwa wskazuje prezentuje trzy  filary, na których wsparta była idea stworzenia Uniwersytetu w stolicy Wielkopolski. Przypomina ona o znaczeniu najważniejszych instytucji, które od 1919 roku kształtowały środowisko naukowe w Poznaniu.

 

Pierwszy z nich to Akademia Lubrańskiego założona w 1519 roku przez poznańskiego biskupa, Jana Lubrańskiego. Była to pierwsza w Polsce nowoczesna szkoła humanistyczna. Drugim filarem jest Kolegium Jezuickie, które powstało w 1573 roku z inicjatywy jezuitów sprowadzonych do Poznania przez biskupa Adama Konarskiego, jednego z absolwentów Akademii Lubrańskiego. Pierwszym rektorem uczelni był Jakub Wujek. W 1611 roku Kolegium Jezuickie na krótko uzyskało status uniwersytetu z prawem nadawania doktoratów.

 

Trzeci filar to założone w 1857 roku Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które w okresie zaborów pełniło na ziemiach wielkopolskich rolę uniwersytetu. Celem działania towarzystwa było prowadzenie badań, wspieranie działalności naukowej oraz kultywowanie polskiej kultury w zaborze pruskim.

 

Członkom PTPN od początku działalności przyświecała idea utworzenia uniwersytetu w Poznaniu. Ich dążenia zakończyły się powodzeniem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1919 roku założono Uniwersytet Poznański, którego spadkobiercami są dzisiaj Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego.

 

Wystawa zaplanowana  w  ramach projektu jest interesująca i cenna, ponieważ odkrywa przed zwiedzającym tajniki historii, do których trudno byłoby dotrzeć na własną rękę. Oprócz wystawy na dziedzińcu biblioteki w programie wydarzenia znajdą się również  seminaria dotyczące osobno każdego z wymienionych trzech filarów. Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny, a projekt jest adresowany do wszystkich mieszkańców Poznania oraz osób, które przyjadą do stolicy Wielkopolski na obchody setnej rocznicy założenia Uniwersytetu Poznańskiego.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz