W Kaliszu powstaje biblioteka z pokojem terapeutycznym dla dzieci

marcinl, 13 sierpień, 2018 - 13:59
red.

Pierwszy w Polce pokój terapeutyczny dla dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i ADHD zostanie uruchomiony w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 przy ul. Krótkiej w centrum Kalisza - poinformował dyrektor biblioteki Adam Borowiak. To odpowiedź na potrzeby rodziców, by czuli się komfortowo w tej placówce, będąc wraz z dziećmi.

 

Inicjatywa stworzenia takiego miejsca w bibliotece jest odpowiedzią na sygnały i potrzeby opiekunów dzieci, którzy z wielu powodów mają ograniczony dostęp do korzystania z publicznych instytucji kultury - powiedział dyrektor Adam Borowiak.

 

Biblioteki kojarzą się z miejscem, w którym panuje cisza i porządek. Z tego właśnie powodu rodzice dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera czy ADHD unikają wizyt w tego typu placówkach, m.in. z obawy przed  brakiem zrozumienia i akceptacji osób trzecich.

 

Pokój ma być przytulny, a jego wyposażenie zostało dostosowane do dzieci, wymagających innego podejścia.

 

Meble i zabawki muszą być wyłącznie drewniane, ściany będą pokryte farbą, po której będzie można rysować, dla dorosłych i dzieci będzie dostępny podręczny księgozbiór - poinformował Adam Borowiak.

 

Zajęcia terapeutyczne będą prowadzili pracownicy biblioteki oraz studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod okiem wykładowców z Zakładu Arteterapii.

 

Partnerami projektu są: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja” oraz Stowarzyszenie Arteterapeutów Polskich „Kajros”.

 

Inaugurację zaplanowano na 21 sierpnia. Koszt inwestycji to 8 tys. złotych.

 

Źródło informacji dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz