Pyrkon 2019 wystartował

t.wojczak@pion.pl, 29 kwiecień, 2019 - 16:02
Martyna Sergiel

Festiwal Fantastyki Pyrkon został już oficjalnie otwarty. Impreza trwała aż do niedzielnego popołudnia. Podczas tych dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich zagoszczą tysiące fanów fantastyki, którzy przybyli do Poznania z całego kraju.

 

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy w okolicach targów stał już spory tłum, który z każdą chwilą powiększał się o kolejne osoby nadciągające od strony dworca.

 

Na przybyłych czekają setki atrakcji: prezentacje, panele dyskusyjne, spotkania z gwiazdami, stoiska z grami, komiksami i gadżetami.

 

W czasie Pyrkonu tradycyjnie nie mogło zabraknąć przebierańców i fantastycznych postaci, więc w ten weekend Poznań opanują elfy, superbohaterowie czy rycerze jedi

 

Na potrzeby tego wydarzenia MTP udostępniły dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami: Cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy nie z tej ziemi.

 

Dla tych, którzy chcą poznać Festiwal Pyrkon od kuchni dobrym rozwiązaniem jest zostanie gżdaczem – czyli wolontariuszem, który odpowiada za kwestie organizacyjne imprezy.  

 

Pyrkon był popularny wśród moich znajomych i szybko zdecydowałam się zostać tutaj wolontariuszem, bo nie muszę płacić za wejściówkę, a konwent od zaplecza wydaje się dużo ciekawszy. Wiele można zrobić i jest przy tym mnóstwo zabawy. Przyciąga tutaj niesamowita atmosfera eventu oraz interesujący ludzie, którzy mają wiele do powiedzenia. Mogę łatwo zawrzeć nowe znajomości – mówi mi Julia, dziewczyna odpowiedzialna właśnie za koordynowanie i nadzorowanie wydarzenia, tak aby wszystko sprawnie działało.

 

Wbrew pozorom jest to duży wysiłek, bo w tym roku na Pyrkonie czeka wiele nietypowych atrakcji. 

 

Do dyspozycji uczestników jest na przykład ogromna hala z planszówkami. W harmonogramie wydarzenia został też zaplanowany konkurs na najlepsze przebranie.

 

Festiwal przyciąga nie tylko Polaków. W ciągu ostatnich lat na Pyrkonie pojawiły się takie znane osoby jak choćby: Peter Watts, David Weber, Mark Rein Hagen czy John Wick.     

 

Dla tych, dla których to wciąż za mało zbudowano Fantastyczne wioski, w których można obejrzeć stroje, wziąć udział w aktywnościach rodem z historii oraz zrobić niezwykłe pamiątkowe zdjęcia.

 

Podczas eventu nie mogło zabraknąć Obwoźnej Czytelni Komiksów – to „odjazdowa” inicjatywa Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która udostępnia na Pyrkonie komiksowe zbiory Czytelni Nova. Na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich przywiezione zostały polskie i zagraniczne wydania superbohaterskich komiksów, nie pomijając oczywiście polskich klasyków i pozycji europejskich mistrzów. Fani mangi również znajdą coś dla siebie.

 

Podsumowując: Pyrkon to Festiwal nie tylko dla fanów fantastyki. To również przestrzeń ciekawych atrakcji, które wypełnią czas i nie pozwolą się nudzić. Przede wszystkim jednak jest to fantastyczne miejsce spotkań, gdzie można natknąć się nie tylko na postaci rodem z komiksów, ale być może, co nawet ważniejsze na pozytywnych i otwartych ludzi, którzy swoją energią po prostu zarażają.    

 

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz