Prezydent wart Poznania - wystawa na temat działalności Cyryla Ratajskiego

marcinl, 26 marzec, 2019 - 10:26
Martyna Sergiel

Wystawa zatytułowana „Prezydent wart Poznania” prezentuje sylwetkę prezydenta stolicy Wielkopolski Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ „cokolwiek działo się w mieście - tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa".

 

Wystawa prezentowana jest już od 17 listopada, a można ją oglądać do końca maja br. w godzinach 9:00 - 17:00 w od wtorku do niedzieli. W poniedziałki i święta muzeum jest nieczynne dla zwiedzających. W dni powszednie wstęp jest płatny, w sobotę obowiązuje wstęp wolny.

 

Na miejsce wystawy wybrano Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Stary Rynek 84.

 

Miejsce ekspozycji to, co ciekawe kamienica, która od lat dwudziestych minionego wieku należała do Cyryla Ratajskiego i która jest też świadectwem ofiarności włodarza Poznania na rzecz miasta, które chciał przekształcić z byłego miasta garnizonowego w miasto europejskiego formatu, w drugą stolicę.

 

Wystawa ma charakter przekrojowy i kładzie nacisk na wybrane fragmenty biografii prezydenta: rozwój Poznania w latach jego prezydentury (1922-1934), rolę Ratajskiego jako jednego z współtwórców Targów Poznańskich i inicjatora odbywających się w Poznaniu wystaw, organizację Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r. prezentującej osiągnięcia 10-lecia niepodległości, a także działalność Cyryla Ratajskiego we wrześniu 1939 r. oraz jako pierwszego Delegata Rządu na Kraj.

 

Zobaczyć można między innymi pamiątki rodzinne, dokumenty, przemówienia Cyryla Ratajskiego, plakaty i pamiątki towarzyszące Powszechnej Wystawie Krajowej, relacje prasowe oraz filmy dokumentalne.

 

Źródło informacji dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz