Poznań zabrzmi wierszami - przed nami festiwal Poznań Poetów

marcinl, 13 maj, 2019 - 11:20
Agnieszka Maciejewska

Przed nami jedno z najważniejszych i największych takich wydarzeń w Polsce. To będzie 9-ta edycja Festiwalu „Poznań Poetów”. Potrwa od 14 do 18 maja.

 

W tym roku - jak czytamy w zapowiedziach - „Poznań Poetów” poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia „brulionu” oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem „Poznania Poetów” będzie więc pytanie o młodość: Młodość ocalona? Młodość ocalająca?”

 

„Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w 2003 roku, a odbywa się w rytmie biennale, czyli co dwa lata. Staramy się zapraszać debiutantów, wyławiamy tych, którzy zaczynają, ale są też klasycy poezji. W tym roku wykraczamy nawet poza to, bo zaprosiliśmy prozaików, których prozę uważamy za poetycką - to Andrzej Stasiuk, czy Dorota Masłowska” - powiedziała nam dyrektorka Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka.

 

Kuratorem tego naukowo-literackiego spotkania jest profesor Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Festiwal zaprasza gości z Poznania, Polski i świata. W tym roku do Poznania przyjadą m.in Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van Hee z Belgii, Ariko Kato z Japonii oraz Barbara Klicka, Klara Nowakowska, Marta Eloy-Cichocka, Joanna Roszak, Marcin Baran, Marcin Sendecki. Poznań Poetów Edukuje młodzież, wciąga miasto - zawsze dąży do poszerzenia kręgu czytelników.

 

Po raz pierwszy na festiwalu, z powodu braku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Kultury Zamek wprowadza karnet (10 zł) na wszystkie wydarzenia Poznania Poetów. „Pozwoli to odzyskać podatek VAT w kwocie wielokrotnie przekraczającej wpływy z biletów oraz będzie dla nas nieocenionym wyrazem wsparcia i wiary w to, że życie z poezją jest mniej niepokojące” - tłumaczą organizatorzy. Z zakupu karnetu zwolnieni są uczniowie i studenci.

 

Szczegółowy program na www.poznanpoetow.pl.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz