Inauguracja obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

marcinl, 8 maj, 2019 - 12:18
Martyna Sergiel

7 maja odbyła się inauguracja obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Rozpoczęły się one otwartym dla wszystkich chętnych, wspólnym przemarszem z Katedry Poznańskiej, który poprzedzony był mszą świętą. Trasa marszu wiodła m.in. przez Plac Wolności i ul. Św. Marcin, a zakończyła się przy Auli UAM na ul. Wieniawskiego. Niedaleko budynku w Parku Mickiewicza usypano z okazji uroczystości kwiatowe dywany z tulipanów.

 

Po przemarszu miało miejsce uroczyste posiedzenie senatów czterech uniwersytetów wyrosłych z Uniwersytetu Poznańskiego. Wtedy też zostały wręczone medale 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, a wieczorem goście wysłuchali koncertu „Od Paderewskiego do Pendereckiego” przygotowanego przez muzyków z filharmonii i chóry.

 

Również 7. maja o godzinie 15:00 w pobliżu Auli UAM nastąpiło wmurowanie kapsuły czasu z listami, apelami i pytaniami dla potomnych oraz artefaktami zgłoszonymi m.in. przez mieszkańców Poznania. Każdy z uniwersytetów zamieścił swoje przedmioty: UAM - kawałek meteorytu z Moraska, zapis archiwalnej dokumentacji architektonicznej Collegium Minus, UMP - receptę prof. Tykarskiego na zdrowe życie oraz współczesny stetoskop, UPP - medal stulecia oraz nasiona roślin oleistych: soi i lnianki, AWF - współczesne buty sprinterskie z kolcami oraz pałeczkę sztafety z przesłaniem wartości olimpijskich dla następnych pokoleń.

 

Zainteresowani mogli wziąć udział także 6 maja 2019 roku w  konferencji „Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości”, gdzie wystąpili światowej klasy naukowcy.

 

Natomiast 8 maja cztery uczelnie będą świętować Dzień Sportu, w ramach którego będą rozgrywane zawody w różnych dyscyplinach także tych historycznych. O godzinie 19.00 w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku odbędzie się gala Akademickich Mistrzów Sportu Uniwersytetu Poznańskiego. Z AWF-u zaproszonych zostało ponad 40 olimpijczyków, w tym 11 medalistów olimpijskich, a także 13 wybitnych trenerów szkolących olimpijczyków.

 

Trochę później, bo 7 i 8 czerwca mieszkańcy Poznania i okolic będą mogli wziąć udział w Festiwalu Jubileuszowym dla Miasta i Regionu.

 

W Parku Mickiewicza podczas koncertów wystąpią Lady Pank, BASS ASTRAL x IGO, Otsochodzi, Bitamina, Sonbird. Przyjadą food trucki, będzie piknik i strefa familijno-naukowa.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz