Znicze Pamięci

marcinl, 26 październik, 2016 - 09:50
Tomasz Wojczak

W dniu 23 października 2016 r. w całej Wielkopolsce zapłonęły znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej. Stało się to ramach ósmej edycji akcji społecznej „Zapal znicz pamięci". Jej główną ideą jest upamiętnienie pomordowanych przez nazistów mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy.

 

Inicjatywę „Zapal znicz pamięci” zainicjowano w Wielkopolsce w 2009 roku. Główną pomysłodawczynią akcji była Pani Anna Gruszecka, ówczesna dziennikarka Radia Merkury.

 

Po raz czwarty inicjatywę zwieńczy w Poznaniu koncert zaduszkowy „Pamiętamy…”. Odbędzie się on 3 listopada 2016 r. w Teatrze Muzycznym. Koncert jest wyrazem hołdu dla polskich patriotów, ofiar gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza - obecnej siedzibie teatru.

 

Hasło tegorocznej edycji akcji „Zapal znicz pamięci” brzmi: „znane miejsca, nieznane nazwiska i twarze...”. W sposób szczególny organizatorzy akcji przypominają te miejsca, gdzie ofiary niemieckich zbrodni do dziś pozostają anonimowe.

 

W Wielkopolsce finał akcji odbył się w niedzielę - 23 października, w Lasach Zakrzewskich pod Poznaniem, w których, pomiędzy październikiem 1939 a lutym 1940 r. rozstrzelano około 4,5 tys. osób.

 

W miejscach pamięci zapłonęły też znicze w innych regionach zachodniej części kraju. Akcję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej wraz z Regionalnymi Rozgłośniami Polskiego Radia w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku i Katowicach. Partnerami inicjatywy zostali: Muzeum Historii Polski i portal historyczny dzieje.pl. Głównym celem akcji jest przywracanie pamięci o mieszkańcach ziem wcielonych do III Rzeszy, których wymordowano za aktywność społeczną i miłość do Polski.

 

Organizatorzy proszą, o przesyłanie zdjęć dokumentujących zapalanie zniczy, wraz z krótkim opisem, na adresy: znicz@dzieje.pl  i znicz@radiomerkury.pl.  Zdjęcia te będą umieszczane na stronach internetowych radia i portalu www.dzieje.pl.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz