Wojciech Pokora nie żyje

marcinl, 5 luty, 2018 - 22:26
Zofia Sawikowska

Znany szczególnie z filmu Poszukiwany Poszukiwana Wojciech Pokora zmarł 4 lutego, mając 83 lata.

 

Urodził się w 1934r. w Warszawie. Skończył Technikum Silników Lotniczych w Wrocławiu. Następnie przez pewien czas pracował w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. To tam zaczął swoją przygodę aktorską w amatorskim kółku teatralnym. Postanowił wówczas zdawać do szkoły teatralnej, która skończył w 1958r. Występował w wielu teatrach warszawskich oraz w spektaklach telewizyjnych. Szczególnie zapamiętamy go z roli w Kabarecie Olgi Lipińskiej w teatrze telewizji.

 

Jednak dla widzów pozostanie na zawsze w pamięci jego rola, jako Stanisław Maria Rochowicz w filmie „Poszukiwany Poszukiwana”. Od tego momentu jego kariera filmowa nabrała rozpędu. Stał się rozpoznawalny. Jak sam twierdził nie lubił tej roli, po emisji tego filmu wiele osób spotykanych na ulicy witało go panną Marysią.

 

Później jednak zagrał wiele innych ról, „CK Dezerterzy”, jako von Nogaj .,Kariera Nikodem Dyzmy“ hrabia Żorż Ponimirski, „Alternatywy 7’ docent Zenobiusz Furman.

 

W wielu filmach zagrał role drugoplanowe, ale bardzo wyraziste, które zapadają w pamięci widza. Szczególnie były to filmy komediowe, ale zagrał też w filmach dramatycznych, „Kiedy miłość była zbrodnią”, „Szczęśliwy brzeg”, a także w serialu telewizyjnym, „Więzy krwi “.

 

Występował też na deskach wielu teatrów i reżyserował sztuki teatralne.

 

Polska kultura i my widzowie straciliśmy wielkiego aktora, ale pozostaną po nim jego role w filmach, do których będziemy z chęcią wracać.

 

 Cześć jego pamięci!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz