Poszliśmy za gwiazdą

marcinl, 8 styczeń, 2018 - 13:04
Zofia Sawikowska

Po raz ósmy w Poznaniu z Placu Wolności wyruszył orszak Trzech Króli.

 

Na początku kazanie wygłosił Arcybiskup Stanisław Gądecki. Wspominał, że wszyscy wzorem tajemniczych Mędrców ze Wschodu ruszamy na ulice naszego miasta, by wyrazić radość z faktu, że Bóg nas kocha. Starym zwyczajem śpiewamy kolędy i łączymy się w wspólnocie chrześcijan.

 

Licznie zgromadzeni Poznaniacy, chętnie podążyli za jadącymi na koniach królach. W orszaku brały udział dzieci poprzebierane za aniołki. Na koniach jechali też żołnierze w mundurach z epoki wojny bolszewickiej.

 

Wszyscy przybysze śpiewali kolędy z otrzymanych śpiewników. Wiele dzieci I dorosłych na głowach na cześć tego święta zalożone miało korony a na ramionach czerwone peleryny.

 

Na trasie czekał na uczestników diabeł. Który ziejąc ogniem próbował zwieść ich z drogi.

 

Idąc ulicą Paderewskiego w kierunku Starego Rynku po obu stronach na postumentach stały postacie świętych.

 

Na biskupiej lasce opierał się Biskup Jordan, dalej św. Jadwiga, św. Maksymilian Kolbe, św. Stanisław Kostka. bł. Natalia Tułasiewicz, św. Jan Paweł II, św. Kazimierz Jagiellończyk. Dzieci I dorośli chętnie robili sobie z takimi postaciami zdjęcia.

 

Orszak dotarł do Starego Rynku, gdzie Trzej Królowie pokłonili się czekającej na scenie postaciom Matki Bożej Jezusowi i św. Józefowi otoczonymi przez pastuszków.

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki podziękował poznaniakom, za tak liczne uczestnictwo i wielu wolontariuszom, którzy pomogli zorganizować to święto.

 

W czasie tej uroczystości Caritas zbierał pieniądze na pomoc dla Syrii oraz na obiady dla bezdomnych w naszym mieście.

 

fot. Andrzej Zieliński

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz