Noc naukowców

marcinl, 7 październik, 2016 - 11:49
Zofia Sawikowska

Jak co roku pod koniec września na terenie wszystkich poznańskich uczelni odbyły się różne spotkania, które pokazały, czym zajmują się teinstytucje.

 

Najwięcej pokazów odbyło się w Kampusie Morasko. Odbyły się tam pokazy archeologiczne i zajęcia plastyczne. Można było podziwiać gwiazdy przezlunetę i uczestniczyć w różnych warsztatach.

 

W Katedrze polonistyki klasycznej przyulicy Fredry odbyło się nocne zwiedzanie budynku.  Nie było to takie zwykłe oprowadzanie,ale inscenizowane scenkami z historii tego budynku, w których udział wzięli zaprzyjaźnieni artyści amatorzy.

 

Na początku XXwieku była tusiedziba komisji, gdzie stawiali się osadnicy, by kupić ziemię w Wielkopolsce. Następna scenka to walki zokresu I wojny światowej.  Później 1940 rok, kiedyharcerze wdarlisię do gmachu i na kopule powiesili biało czerwona flagę.   Pod tąkopułą obecnie znajduje się sala im Adama Mickiewicza. Na ścianach wiszą obrazy z Pana Tadeusza oraz stoją posągi pierwszych profesorów tego Collegium.

 

Idąc korytarzamidalej napotkaliśmy scenkę z okresu II Wojny Światowej, gdzie wystąpili aktorzy przebrani za niemieckich oficerów, którzy w brutalny sposób odnosili się do Polaków. Po wojnie w tym gmachu powstała akademia medyczna, a w podziemiach znajdowało się prosektorium.To teżzostało udokumentowane odpowiednia scenką.  Na drodze zwiedzania znalazła się też sala im Komedy, gdzie można było wysłuchać jego muzyki.

 

W trakcie zwiedzania w różnych miejscach ukazywał się duch kobiety,która w powłóczystych szatach przemykała po korytarzach i zakamarkach budynku. Ostatnim miejscem gdzie trafili zwiedzający byłzlokalizowany w podziemiach teatr. Tam wszyscy: goście i aktorzy tańczyli przy słowiańskiej muzyce.

 

Przy wyjściu każdy z gości otrzymał pamiątkową kartę uczestnictwa w Nocy Naukowców 2016, co pozostanie miłą pamiątką.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz