Narodowe czytanie 2017

marcinl, 6 wrzesień, 2017 - 10:24
Hanna Wawrzynkiewicz

W tym roku narodowe czytanie odbyło się 2 września 2017 roku, a do przeczytania wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Poznaniu uroczystość przygotowała biblioteka Raczyńskich. Program był bogaty. Wybrany fragment „Wesela” zaprezentowali: Prezydent miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak oraz przedstawiciele polityki, kultury, sztuki, dziennikarze i wszyscy chętni. Odbyły się wykłady: „Wesele w Bronowicach”. „Wesele Wyspiańskiego – wesele sztuk” oraz wykład o tradycjach weselnych. Odbył się także koncert muzyki ludowej i prezentacja taneczna zespołu „Poligrodzianie”, a w tym także nauka tańca. W tym roku czytane było przecież „Wesele”, nie mogło więc obyć się bez biesiadowania. Restauracja „Toga” przygotowała potrawy według bardzo starych przepisów, które są kultywowane do tej pory w Małopolsce, a które mogły znaleźć się na stole weselnym w Bronowicach 20 listopada 1900 roku . Podano do stołu: Sery Grądzkie z koziego mleka, chleb, smalec, ogórki, rosół, kulebiak i ryż z cukrem.

 

Wieczorem, na zakończenie uroczystości Zbigniew Waleryś przedstawił monodram Romana Brandstaettera.

 

Zainteresowanie czytaniem jest duże, również młodzież z wielką pasją prezentowała wybrane fragmenty „Wesela”.

 

Narodowe czytanie jest jak Narodowe Święto, kultywowana jest polska kultura, tradycja, polska książka i wiedza, która się w niej znajduje.

 

Dlatego też należy mieć nadzieję, że dzięki publicznemu czytaniu, czytelnictwo w Polsce wzrośnie, a jednocześnie uczestnictwo w Narodowym czytaniu będzie coraz bardziej liczne.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz