„Na Szagę” do Indonezji

marcinl, 13 luty, 2017 - 10:40
Hanna Wawrzynkiewicz

W dniach od 3 do 5 lutego 2017 r. miłośnicy podróżowania mieli okazję, aby dowiedzieć się wielu szczegółów o najdalszych zakątkach świata.

 

Na poznańskim AWF-ie odbywał się Festiwal Podróżniczy „Na Szagę”. Nas zainteresowała Indonezja. To największy wyspiarski kraj świata, położony na 17 tysiącach wysp, między Azją a Australią, na którym znajduje się 10% światowych gatunków roślin - blisko 40 tysięcy gatunków, z 300 różnych rodzin. W indonezyjskich morzach znajduje się 15% światowych zasobów raf koralowych. Cała linia brzegowa Indonezji wynosi 80 tysięcy kilometrów. Wybór dla poszukiwaczy przygód jest oszałamiający.

 

Olśniewające plaże, zachwycające rafy koralowe, dziewicze dżungle, rwące potoki, grzmiące wulkany, intensywne zjawiska naturalne. Dżungle Indonezji należą do najstarszych na świecie. Ogromne połacie lasów tropikalnych są nieskażone cywilizacją a różnorodność przyrody jest nie do objęcia. W 300 rezerwatach przyrody, zajmujących 120 tysięcy kilometrów kwadratowych (6,5% lądowego obszaru Indonezji) można zobaczyć niesamowity wachlarz fauny i flory.

 

Na Sumatrze w prowincji Jambi Góra Kerinci (3805 n.p.m.) góruje wśród ogromnego Parku Narodowego Kerinci-Seblat, który zajmuje znaczną część łańcucha górskiego Bukit Barisan, tworzącego szkielet wyspy Sumatra i będący ostoją dla większości dużych ssaków zamieszkujących wyspę, takich jak tygrysy i słonie oraz dla wielu egzotycznych ptaków.

 

Pomiędzy Sumatrą a Jawą, w cieśninie Sunda znajduje się najsławniejszy wulkan Indonezji - Krakatau, którego eksplozja z 1883 r. miała znaczny wpływ na otaczające wyspy.

 

Na zachodniej Sumatrze majestatyczną scenerię czystych i błękitnych wód oraz wznoszących się nad nimi gór oferuje jezioro Maninjan. Na górskich drogach prowadzących do jeziora znajdują się 180 stopniowe zakręty. Jezioro Toba stanowi najciekawszy punkt tego regionu. Znajduje się ono w łańcuchu Bukit Barisan i rozciąga się na długości 100 kilometrów. Jest to największe jezioro w południowo-wschodniej Azji i jedno z najgłębszych i najwyżej położonych na świecie.

 

W Indonezji zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych, które porozumiewają się w ponad 300 językach. Indonezja znana jest również ze swoich egotycznych tańców i teatru. Na Bali teatr odgrywa bardzo ważną rolę, błyszczące ubiory, wymyślna biżuteria i niezwykłe kostiumy, stanowią turystyczną atrakcję.

 

W Indonezji czeka na turystów mnóstwo atrakcji turystycznych, oto niektóre z nich:

 

- Sumba - to tam odbywa się Festiwal Pasola (wyścigi konne bez siodła)

- w Jakarcie na Jawie znajduje się Taman Mini Indonezja (TMMI), czyli Indonezja w pigułce

- Pałace Sułtana w Yogyakarcie, Kesunananw Solo, Pałac Mangkunegaran (również w Solo) i Pałac w Cirebonie są otwarte dla zwiedzających, którzy mogą zachwycić się stylem życia dawnej arystokracji

- Miłośnicy przyrody mogą doświadczyć wyjątkowych wrażeń odwiedzając Parki Narodowe i różnorodne rezerwaty np. Cibodas lub Mt. Gede-Pandgrano - spektakularny rezerwat górski. Rezerwat Bunaken, leżący naprzeciwko miasta Monado, który jest jednym z najstarszych parków morskich w Indonezji, z prawie prostopadłymi ścianami albo Park Narodowy Ujung Kulan na zachodniej Jawie, siedlisko nosorożców, gibonów i krokodyli

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz