Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego 2017

marcinl, 11 październik, 2017 - 11:30
Hanna Wawrzynkiewicz

W 2017 roku przypada 140 rocznica urodzin i 71 rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego - wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga. Rocznice te, w jakiś sposób przedłużają obchodzony od ubiegłego roku Rok Nowowiejskiego, w ramach którego organizowanych jest dużo różnych wydarzeń artystycznych poświęconych kompozytorowi. Jednym z nich  jest specjalnie zorganizowany VI Międzynarodowy Konkurs Organowy im. F. Nowowiejskiego, który odbył się w Poznaniu w dniach 23-29 września 2017r.

 

Współorganizatorem Konkursu był między innymi  Instytut Muzyki i Tańca, któremu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zlecił funkcję biura Obsługi Roku Nowowiejskiego. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesora Doktora hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Do konkursu zakwalifikowało się 19 uczestników, których oceniało Międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Matthiasa Neumanna (ur. 1984) - wybitnego niemieckiego organisty, najmłodszego w Europie Profesora klasy organów.

 

Uroczysta gala i ogłoszenie wyników odbyło się 29 września 2017 roku  w Auli Nova Akademii Muzycznej.

 

Nazwiska laureatów odczytała Dyrektor Konkursu Elżbieta Karolak.

 

Zwycięzcą został Filip Presseisen, II miejsce zdobył Michał Kocot ze Świebodzina, a III miejsce Krzysztof Musiał z Brzeska.

 

Organizowany w Poznaniu Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego cieszy się dużym prestiżem i jest za każdym razem nie lada gratką dla osób ceniących kompozytora i piękną muzykę organową.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz