Jego Ekscelencja Wiesław Michnichowski - wspomnienie

kasiab, 5 październik, 2017 - 16:45
Zofia Sawikowska

W ubiegłym tygodniu, wieku 95 lat odszedł od nas wybitny polski aktor. Wiesław Michnikowski.

 

Pamiętamy go szczególnie z znanej roli Jego Ekscelencji w „Seksmisji”. Starsze pokolenie zna tego artystę, jako wykonawcę słynnych przebojów z Kabaretu Starszych Panów, ,,Wesołe jest życie staruszka ‘, ,,Addio pomidory” czy, ,,Jeżeli kochać”.

 

Wiesław Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922r. w Warszawie. Zgodnie z tradycjami rodzinnymi miał zostać księdzem. Był absolwentem III LO im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie. Tuż po wojnie, w 1946 roku, zdał egzamin eksternistyczny w Szkole Dramatycznej Karola Borowskiego w Lublinie. Po uzyskaniu dyplomu grał w teatrach Lublina, a później przeniósł się do Warszawy. Uważał się głównie za aktora teatralnego.

 

Zagrał wiele ról w sztukach Sławomira Mrożka. Współpracował z Leonem Schillerem, Aleksandrem Bardinim, Konradem Swinarskim, Jerzym Kreczmarem, Andrzejem Łapickim i Zygmuntem Hibnerem. W Teatrze Współczesnym pracował z Erwinem Axerem. Tam poznał Mieczysława Czechowicza, z którym później występował w Kabarecie Starszych Panów. Do dziś pamiętamy jego skecze z kabaretu Dudek: ,,Sęk” i ,,Ucz się Jasiu “.

 

Zagrał w wielu filmach telewizyjnych. Podkładał głos w filmach animowanych. Młodzi widzowie zapamiętają go z postaci Papy Smerfa.

 

Większość postaci granych przez aktora, to role drugoplanowe, ale jakże zapadające w pamięć widza. Wiesław Michnikowski nie został wykorzystany na miarę swojego talentu, ale filmy i role w nich grane, które po sobie zostawił będą nam sprawiać radość zawsze.

 

Ten starszy Pan w kapeluszu I prochowcu śpiewający, Inwokacje” zaczynającą się słowami, ,,Bez Ciebie jestem tak smutny…” nie przypuszczał pewnie jak nam, jego widzom, jest teraz smutno, że go więcej nie zobaczymy i nie usłyszymy.

 

Cześć Jego pamięci!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz