Jak wypożyczyć rower miejski?

marcinl, 9 czerwiec, 2017 - 08:16
Hanna Wawrzynkiewicz

Żeby korzystać z rowerów miejskich trzeba dokonać rejestracji i opłacić tzw. opłatę inicjalną w wysokości 10 zł.

 

Rejestracji można dokonać za pomocą strony internetowej: www.poznanskirower.pl lub dzwoniąc na infolinię 61 666 80 80 lub za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike. Rejestrując rower na stronie internetowej należy kliknąć na przycisk „REJESTRACJA”, podać wymagane dane, zaakceptować regulamin i zapoznać się z jego treścią. Następnie, na nasze nowoutworzone konto u operatora rowerów wpłacić przez Internet minimum 10 złotych lub jako formę płatności zdefiniować kartę kredytową. Ponieważ konto Poznańskiego Roweru Miejskiego jest aktywne, można wypożyczyć rower, jeżeli znajduje się na nim minimum 10 zł. Operator jednak rekomenduje zasilenie konta kwotą wyższą, np. 20 lub 30 zł. Po rejestracji operator prześle nam na telefon komórkowy i adres mailowy numer PIN. Jak tylko wpłacona przez nas kwota wpłynie na konto firmy Nextbike, już będziemy mogli wypożyczać rowery.

 

Dla osób niekorzystających z Internetu i urządzeń mobilnych oraz obawiających się, że nie poradzą sobie z samodzielnym wypożyczeniem roweru, najprostszym rozwiązaniem jest rejestracja za pomocą infolinii 616668080, mówi rzecznik firmy Nextbike Marek Pogorzelski i zapewnia, że konsultanci firmy przeprowadzą użytkownika przez poszczególne etapy rejestracji, wypożyczenia i zwrotu roweru.

 

WYPOŻYCZENIE ROWERU

 

Należy podejść do stacji rowerów miejskich, wybrać rower, który chcemy wypożyczyć, na terminalu nacisnąć „wypożycz”, podać numer telefonu komórkowego oraz numer PIN i numer wybranego roweru i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie lub zadzwonić na całodobową (w sezonie) infolinię 61 666 80 80 lub 61 67 40 390.

 

Rower, który wybraliśmy zostanie zwolniony automatycznie. Jeżeli jest on zabezpieczony linką, należy go odblokować za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

 

Wyświetlony na terminalu (przy wypożyczaniu) 4-cyfrowy kod do zamka (tj. numer obręczy). Warto zapamiętać tę informację, ponieważ może ona nam się przydać, gdy będziemy chcieli zostawić swój rower gdzieś na chwilę, w jakimś bezpiecznym miejscu lub po prostu przy zwrocie roweru.

 

Osobom posiadającym zakodowany aktywny bilet okresowy na karcie PEKA przysługują opłaty ulgowe na wypożyczenie jednego roweru.

 

Aby skorzystać z ulgowego taryfikatora należy logować się przy stacji za pomocą karty PEKA z ważnym biletem przed każdym wypożyczeniem.

 

Kartę PEKA należy przyłożyć do czytnika w terminalu (znajdującego się pod wyświetlaczem w terminalu), a następnie podać nasze dane logowania do systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego.

 

ZWROT ROWERU

 

Wystarczy, że wprowadzimy rower do elektrozamka na stacji rowerów miejskich - podwójny sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot (nie potrzeba podchodzić do terminala) W przypadku jednak, kiedy na stacji nie ma wolnego miejsca dla roweru, wówczas należy go przypiąć zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub też innego roweru i przetasować cyfry (zgodnie z otrzymanym przy wypożyczaniu kodem do zamka szyfrowego. Następnie należy podejść do terminalu, nadusić „ZWROT” i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu.

 

Jeżeli chcemy mieć pewność, że zwrot nastąpił prawidłowo, operator rekomenduje wówczas sprawdzenie swojego konta za pomocą aplikacji mobilnej „nextbike” lub poprzez ponowne zalogowanie się na terminalu czy też po zalogowaniu się na swoje konto przez stronę internetową lub telefon na infolinię.

 

Po zwróceniu roweru, następny można wypożyczyć od razu, natomiast, jeżeli chcemy ten sam rower musimy poczekać 3 minuty.

 

Pierwsze 20 minut jazdy jest zawsze darmowe. Pierwsza godzina kosztuje 2 zł, a każda następna 4 złote. Osoby posiadające aktywny bilet na karcie PEKA, pierwsze 30 minut mają darmowe, natomiast pierwszą i drugą godzinę mniejszą aż o połowę.

 

Od 1 marca 2017 roku do końca listopada 2017 roku 923 rowery są dostępne w Poznaniu 24 godziny na dobę. Reklamacje i wszelkie pytania należy kierować na adres: bok@poznanskirower.pl.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz