Chata Medyka - Polacy na Madagaskar

marcinl, 28 maj, 2018 - 11:34
Jacek Jarosz

Projekt „Chata Medyka" Fundacji Redemptoris Missio wchodzi w decydujący etap.

 

Budowę przychodni zdrowia na Madagaskarze chcemy rozpocząć już 1 czerwca. Pośród tropikalnego buszu, na zachodzie Madagaskaru znajduje się wioska o egzotycznej nazwie Befasy. Mieszkańcy wioski nie mają dostępu do bieżącej wody i prądu. W porze deszczowej, kiedy przybiera rzeka Kabatomena, są odcięci od świata. Przez niemal pół roku w razie choroby mogą szukać pomocy jedynie u szamanów. Czarownicy częściej jednak szkodzą niż pomagają. Zdarza się, że przygotowywane przez nich okłady powodują ślepotę, nacięcia skóry kończą się zakażeniami, a ziołowe wywary opóźniają przyjmowanie leków. Pojawiła się jednak nadzieja na pozytywne zmiany w wiosce. Losy Befasy stały się bliskie wielu Polakom. Wszystko za sprawą projektów realizowanych przy tamtejszej misji.

 

Dzięki pieniądzom przekazanym przez Archidiecezję Poznańską wybudowano w wiosce szkołę. Hojność poznaniaków pozwoliła także wykopać studnie głębinową i sfinansować remont kaplicy. Aby w pełni zaspokoić podstawowe potrzeby lokalnej ludności potrzeba jedynie profesjonalnego ośrodka zdrowia. Jegobudowy podjęła się Fundacja Redemptoris Missio.

 

Nim przyjdą tropikalne ulewy chcemy wybudować prosty, solidny, profesjonalny ośrodek zdrowia. Musimy się spieszyć. Pracę chcemy rozpocząć już 1 czerwca. Ciągle jednak potrzeba pieniędzy na materiały budowlane i opłacenie robotników. Aby rozpocząć działania zgodnie z planem musimy do końca maja zebrać 12 tys. zł. Wartość całego projektu to ponad 150 tys. zł.

 

Budowa to tylko początek. W przyszłym roku nasi wolontariusze będą szkolić lokalny personel i edukować mieszkańców Befasy. Żeby jednak snuć plany na przyszłość musimy działać teraz. Czasu jest niewiele, ale jesteśmy przekonani, że się uda. Projekt Chata Medyka można wspierać przekazując pieniądze na konto Fundacji:

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej RedemptorisMissio

ul. Junikowska  48

60-163 Poznań

 

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

 

lub

 

dołączając do zbiórki na portalu Pomagam.pl.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz