Rezerwat „Śnieżycowy Jar”: niedługo będzie można podziwiać kwiaty

marcinl, 9 marzec, 2018 - 09:32
Martyna Sergiel

Jak co roku, wczesną wiosną w rezerwacie „Śnieżycowy Jar” na terenie Murowanej Gośliny w Wielkopolsce będzie można podziwiać rozkwit śnieżycy wiosennej.

 

Śnieżyca jest kwiatem występującym raczej na południu Polski, natomiast bardzo rzadko na niżu. Z tego powodu w Polsce została ona objęta ochroną gatunkową.

 

Rezerwat florystyczny „Śnieżycowy Jar” powstał w 1975 roku i jest on położony 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo (powiat poznański). Obejmuje on obrzeża jaru schodzącego w kierunku doliny Warty.

 

Po powiększeniu jego obszar wynosi 9,27 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 8,84 ha.

 

Rezerwat znajduje się na terenie Leśnictwa Starczanowo w powiecie poznańskim. Przypuszcza się, że śnieżyce zostały zasadzone na tym terenie przez człowieka w końcu XIX wieku. W rezerwacie rośnie blisko 20 odmian drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu waha się od  20 do 120 lat.

 

W runie, oprócz śnieżycy, występują też m.in. przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i złoć żółta.

 

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Starczanowo (2 km). Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny z Białężyna do Łukowa. We wsi znajduje się dogodnie zlokalizowany parking.

 

Bieżące informacje o kwitnących śnieżycach znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz