Percepcja osób chorych psychicznie

marcinl, 25 marzec, 2019 - 10:25
red.

3 kwietnia 2019 r. w godz. 15:30 - 17:00 w ramach III Dni Antydyskryminacji odbędzie się wykład otwarty zatytułowany „Percepcja osób chorych psychicznie”.

 

Wydarzenie odbędzie się w kawiarni Kahawa. Kawa i Książka przy Placu Cyryla Ratajskiego 10d w Poznaniu. Wykład poprowadzi Oliwia Kacprzak. Wykład dotyczył będzie dialogu wokół zdrowia psychicznego, który wydaje się zataczać w ostatnich latach coraz szersze kręgi. „Coming outy" osób publicznych i gwiazd estrady w pewnym sennie ułatwiają ludziom przyznawanie się do ich problemów. Wciąż jednak odczuwalny brak systemowej edukacji w tym zakresie, a wsparcie medyczne pozostaje trudno dostępne dla tych, których nie stać na leczenie prywatne. Leki stosowane przez psychiatrów objęte są tabu substancji zmieniających świadomość; nauczyciele, wykładowcy, opiekunowie czy służby porządkowe nie przechodzą szkoleń przygotowujących do kontaktu z dziećmi i dorosłymi chorymi lub zaburzonymi psychicznie.

 

Ludziom żyjącym we współczesnym świecie łatwiej przyznać się do tego, że mają depresję, niż do tego, że biorą antydepresanty. Zaburzenia osobowości większość osób nadal kojarzy ze schizofrenią, a zaburzenia odżywiania z wymysłem nastolatków dążących do ideału piękna.

 

Sytuacja osób chorych i zaburzonych psychicznie w Polsce nadal nie uległa realnej poprawie, bez względu na liczbę hasztagów opublikowanych w mediach społecznościowych. Potrzebn jest szczera i otwarta rozmowa, by dokonać jakichkolwiek zmian - i temu właśnie służy to spotkanie. Oliwia Kacprzak opowiadać będzie o swoich doświadczeniach i kolejnych zmaganiach z depresją, anoreksją, bulimią oraz zaburzeniem osobowości borderline. Przedstawi również zagadnienie społecznej i kulturowej percepcji zaburzeń psychicznych w Polsce i na świecie.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz