Aplikacja, która pomoże zaplanować trasę osobom niepełnosprawnym

marcinl, 11 sierpień, 2017 - 11:33
red.

Studenci z Politechniki Warszawskiej pracują nad innowacyjną aplikacją, która pomoże zaplanować trasę osobom niepełnosprawnym z uwzględnieniem wszelkich przeszkód, jakie mogą oni napotkać na drodze, takich jak: schody, strome zjazdy czy wysokie krawężniki.

 

Najpopularniejsze aplikacje, jak choćby Google Maps, pokazując trasę pomijają znaczenie pozornie  możliwych do pokonania przeszkód - takich jak chociażby schody. Nie są przy tym w ogóle przydatne dla osób poruszających się na wózkach. Joanna Lemka, studentka Politechniki Warszawskiej, wspólnie z innymi członkami działającego na PW Międzywydziałowego Koła Naukowego „Smart City” przygotowuje aplikację, która umożliwi osobom  poruszającym się na wózkach łatwiej i wygodniej przemieszczać się po mieście.

 

Aplikacja pomoże osobom, które przyjeżdżają do Warszawy, np. do pracy i nie znają jeszcze miasta.  Osoba, która przyjeżdża do zupełnie nowego miejsca, na przykład na studia do Warszawy, nie wie jeszcze, w jaki sposób dotrzeć  do umówionego miejsca spotkania, nie ma też pojęcia, jakie przeszkody może napotkać po drodze, a które „przerastają” jej ograniczenia ruchowe.

 

Właśnie w poruszaniu się po nieznanym terenie ma pomóc osobom niepełnosprawnym aplikacja przygotowywana przez studentów z PW.

 

Aplikacja będzie zindywidualizowana - po jej zainstalowaniu użytkownik zostanie poproszony o informacje na temat swojej niepełnosprawności i tego, jakie przeszkody w przestrzeni miejskiej jest w stanie pokonać, np. wysokość krawężników czy nachylenie podjazdu. Później działać będzie ona już mniej więcej analogicznie do nawigacji miejskich typu Maps.me czy Google Maps: po prostu znajduje drogę z punktu A do punktu B, ale z uwzględnieniem wpisanych na początku przez użytkownika  rodzajów niepełnosprawności.

 

W planowaniu indywidualnej trasy dla każdego użytkownika system będzie opierał się na danych dostarczonych przez samych użytkowników.

 

W grupie projektowej pracującej nad aplikacją jest czterech studentów PW: Joanna Lemka, Viktor Szabó i Maciej Szypulski z Wydziału Geodezji i Kartografii oraz Sebastian Szczebiot z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

 

Jest to bardzo słuszna i cenna inicjatywa, która może ułatwić życie niepełnosprawnym i ich rodzinom, dając im większy komfort życia i zachęcając do częstszej mobilności.  Studentom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych pracach.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz