Wszystko przeminie

marcinl, 31 październik, 2017 - 09:56
Martyna Sergiel

Wszystko przeminie. Tak jak zapada noc czy nadchodzi nowy dzień. Granica pomiędzy życiem a śmiercią jest bardzo cienka, jednak każdy z nas kiedyś ją przekroczy.

 

Dzień Wszystkich Świętych co roku ma nam o tym przypominać. Refleksyjny nastrój, jaki towarzyszy obchodom prowokuje do  przemyśleń „nie z tej ziemi”… Czym jest życie i co następuje po nim? Czy rzeczywiście, jak często uczy religia jest to tylko „przedsionek” życia wiecznego?

 

Jedni wiedzą to na pewno, drudzy wciąż się wahają, a w swoich wątpliwościach odsuwają niekiedy myśl o śmierci.

 

Przyroda, pory roku dobrze odzwierciedlają ten trudny do zrozumienia na „ludzki rozum” proces przemijania. Zmieniająca się aura, czy nawet soczyste kolory, które powoli gasną, przypominają o tym co nieuchronne. Natura zatacza koło, tak jak życie. Jednak nawet ono nie  może trwać wiecznie.

 

Cykliczność losu, przeznaczenie to dla jednych puste frazesy, a dla innych rzeczy ostateczne i najważniejsze.

 

Bez względu na to, czy wierzymy w istnienie „tamtego świata” czy też nie, ten doczesny przyjdzie nam opuścić. Warto więc czasami zatrzymać się i pomyśleć o bliskich, którzy już  odeszli.

 

Życie jest podróżą z biletem w jedną stronę, dlatego też nie ma sensu tak mocno skupiać się na teraźniejszości.

 

Temat przemijania szczególnie bliski jest osobom niepełnosprawnym. W ich codzienność bowiem nierzadko wpisane jest cierpienie, które sprawia, że trudno odsunąć od siebie myśli o przemijaniu. Łatwo wątpić w istnienie życia wiecznego, kiedy dopisuje zdrowie, nie ma trudności, a sukces goni sukces. Osoby niepełnosprawne często mają głęboką wiarę, ponieważ przynosi im to spokój i nadzieję, że kiedyś będzie „lepiej”.  

 

Zmieniamy się. Najpierw jesteśmy dziećmi, potem dorastamy, zakładamy rodziny, dbamy o to, żeby w tym życiu było nam jak najlepiej - wygodnie, komfortowo. Jednak w życiu jest coś jeszcze: przygodność… Możemy planować, zapełniać kolejne rubryki kalendarza, układać nadchodzące dni, ale to na nic, bo i tak wszystkiego nie przewidzimy. Życie pisze swój scenariusz, a my czy tego chcemy czy też nie, gramy w nim główną rolę, tylko niekoniecznie taką, jaką sobie wymarzyliśmy.

 

Święto bliskich, których dziś z nami nie ma, uczy pokory wobec wydarzeń, których nie „zaplanowaliśmy”, a które prędzej czy później przyjdą, chociaż teoretycznie nie ma dla nich „miejsca” w kalendarzu.

 

Starość, niepełnosprawność, choroba - to są rzeczy wpisane w ludzkie życie. Ich akceptacja pomaga odnaleźć spokój i równowagę, docenić teraźniejszość i „dobrze” przygotować się na „przyszłość”.

2 komentarze

Supercell had develop many

Anonim, 11 styczeń, 2018 - 11:28
Supercell had develop many games but from them the one of the best is coc and we had clash of clans free gems hack and cheats for hacking clash of clans.

Ciekawe podejście do

Anonim, 31 październik, 2017 - 13:16
Ciekawe podejście do przemijania zwłaszcza wtedy gdy wspominamy swoich bliskich, którzy są już po tamtej stronie . Cóż należy tylko powiedzieć za klasykiem ,,śpieszmy się kochać ludzi ,tak prędko odchodzą '

Dodaj nowy komentarz