Władysław Kowalski aktor drugiego planu

marcinl, 31 październik, 2017 - 11:45
Zofia Sawikowska

Ostatnie miesiące obfitują w szereg smutnych wiadomości. Odchodzą znani z filmów i scen teatralnych artyści Trzy dni temu odszedł do wieczności Władysław Kowalski.

 

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w miejscowości Żurawce k. Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutował w roli Chucha w spektaklu „Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Tam występował do 1960 roku, a następnie przeniósł się do Warszawy. Występował na deskach teatrów Ateneum, Powszechnego a następnie Teatru Dramatycznego. Był nauczycielem w Akademii Teatralnej im Zelwerowicza.

 

Szczególnie zapamiętamy Władysława Kowalskiego z postaci Jerzego w serialu Kolumbowie. Zagrał w wielu filmach, zawszerole drugoplanowe, jednak bardzo wyraziste. W czasie swojego długiego życia zagrał w 74 filmach. Był aktywny dokońca. W 2014 wystąpił, jako prof. Moll w filmie Bogowie. Ostatnią rolą, jaką zagrał była postać Władysława sąsiada prokuratora.

 

Aktora zapamiętamy też z bardzo odważnej decyzji. W 2013 roku wystąpił wraz ze swoim synem Jakubem - reżyserem, który był gejem, w kampanii przeciwko homofobii.Ojciec był z niego dumny i akceptował jego inność. To syn nauczył go, że najważniejsze w życiu to być sobą. On zawsze był.

 

Po Władysławie Kowalskim pozostanie pamięć, odcisk dłoni na promenadzie w Międzyzdrojach i wiele odznaczeń i nagród, które otrzymał za swoje aktorskie role.

 

Cześć Jego pamięci!

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz