Wernisaż wystawy w ramach I Festiwalu Bliżej Natury

marcinl, 19 marzec, 2018 - 00:03
Tomasz Wojczak

W dniu 15 marca 2018 r. w ramach I Festiwalu Bliżej Natury odbył się wernisaż twórczości artystycznej inspirowanej przyrodą.

 

Wydarzenie to miało miejsce w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Funkcję kuratora wystawy pełni Julia Kaczmarczyk-Piotrowska. Pomagają jej trzej komisarze Krzysztof Mankiewicz. Krzysztof Marciniak i Dorota Zbroszko. Społeczny program artystyczny festiwalu i wystawy ma na celu propagować działalność artystów niezależnych. Wystawa odbyła się, jako część autorskiego projektu długoterminowego związanego z projektem edukacyjnym pt. „Leśne przemiany”. Na wystawie zaprezentowano stosunkowo dużą liczbę dzieł sztuki związanych z przyrodą. Mnie najbardziej podobały się realistyczne pejzaże. Mniej zachwyciły mnie abstrakcje i obrazy impresjonistyczne. Urzekły mnie również rzeźby, a zwłaszcza polichromowana rzeźba zatytułowana „Drzewo”. Na wystawie prezentowano m. in. prace wykonane przez studentów Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Bardzo podobał mi się multimedialny charakter wystawy. Rzeźbom i obrazom towarzyszyła projekcja filmu i występ muzyka grającego na wiolonczeli. Muzyk ten wykonał dwa bardzo piękne utwory, które doskonale współbrzmiały z otoczeniem wizualnym.

 

W organizacji wystawy obok poznańskiego Ogrodu Botanicznego UAM wzięły udział również Wydział Architektury i Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Centrum OEL w Czeszewie, Nadleśnictwo Jarocin i Lasy Państwowe.

 

Wystawę można oglądać do 22 04.2018 r. Patronatem honorowym objęli m. in. Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

 

Wystawa bardzo mi się podobała. Dzieła sztuki prezentujące piękno przyrody zostały kapitalnie skomponowane w spójną, oddziaływującą na wyobraźnię całość. Mimo dużej liczby gości na wernisażu było pięknie i panowała tam atmosfera, która pozwoliła mi zapomnieć o codzienności i skupić się na podziwianiu dzieł sztuki.

589 komentarzy

Dodaj nowy komentarz