Upadek z wysoka

marcinl, 7 sierpień, 2018 - 07:37
Martyna Sergiel

Idealizacja ludzi, wspomnień, rzeczywistości potrafi wyrządzić tyle samo krzywdy, co ciągła krytyka. To tak jakbyś wciąż upadał.  Nie ma idealnych ludzi. Nie ma idealnego świata. Nie ma rzeczywistości bez wad. Czasami bywa, że w naszych głowach pewne cechy charakteru, gesty, zachowania stają się wręcz wzorcowe, symboliczne.

 

Zdarza się to często w pamięci, gdyż człowiek posiada tę cechę, że z reguły pamięta tylko to, co dobre, a zapomina o przykrych sytuacjach. Myślę, że jest to pewna metoda radzenia sobie i wypierania tego, co boli.

 

Podobno życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz. Analogicznie jest z ludźmi. Są różni. Ale życie to nie cytat z Forresta Gumpa i kiedy do kogoś się przywiążesz łatwo możesz wpaść w pułapkę. Idealizujesz daną osobę tak bardzo, że zapominasz, iż chwilami było słodko-gorzko i nie zawsze spoglądałeś przez różowe okulary. Idealizowanie jest złe, ponieważ sprawia, że wytwarzasz niezdrowe oczekiwania. Kiedy następnie skonfrontujesz je z rzeczywistością, możesz się mocno rozczarować.

 

Wrażenie jest podobne do uczucia, kiedy jako dziecko wspinałeś się na pobliską sosnę i z czubka patrzyłeś w dół. Wówczas wiedziałeś już, co mógł myśleć Krzysztof Kolumb, kiedy odkrywał Amerykę. I chociaż rodzice zabronili Ci doświadczać takich przygód, zrozumiałeś, o co im chodzi dopiero po twardym zetknięciu z ziemią. Z tej perspektywy sosna wydawała się o wiele za wysoka, świat pełen niebezpieczeństw, a rodzice jakby zyskiwali w twoich oczach.

 

Tak samo jak z tym upadkiem z wysoka bywa z rozczarowaniem względem drugiego człowieka. Jest ono tym silniejsze im bardziej doskonały obraz tej osoby wytworzyliśmy w naszej głowie. Nie ma nic złego w rozczarowaniu, o ile nie pojawia się ono zbyt często. Warto dobrze myśleć o ludziach, ale chwilami można by było postawić na zdrowy dystans i chłodne podejście. Jeden upadek jest w porządku, ale chyba nikt nie lubi spadać w nieskończoność.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz