Symbole wigilijne

t.wojczak@pion.pl, 21 grudzień, 2018 - 09:42
Tomasz Wojczak

Opłatek, choinka i żłóbek to najbardziej znane symbole wigilijne. Posiadają one olbrzymią głębię obrzędową i teologiczną.

 

Najważniejszą chwilą podczas wieczerzy wigilijnej jest moment dzielenia się opłatkiem. Jak zwyczaj ten zagościł na stałe w chrześcijańskich domach do końca nie wiadomo. Przypominający dzielenie się opłatkiem gest dzielenia się chlebem jest znany od początku chrześcijaństwa. Nie miał on związku ze Świętami Bożego Narodzenia - odnosił się do Eucharystii. W IV wieku wprowadzono zwyczaj błogosławienia chleba w czasie lub po Mszy św. Chleby te zwano Eulogiami. Katolikom rozdawano je w niedzielę i święta, w krajach prawosławnych dawano je ilekroć sprawowano Liturgię. Dzielono się nimi dając w ten sposób wyraz miłości, życzliwości i przynależności do tej samej wspólnoty Kościoła lokalnego. Treści towarzyszące chrześcijanom w pierwszych wiekach przy dzieleniu się chlebem, współgrają obrzędem dzielenia się opłatkiem podczas wieczerzy wigilijnej. Należy zaznaczyć, że zwyczaj dzielenia się opłatkiem, jest znany tylko w Polsce.

 

Nastrój świąt Bożego Narodzenia potęgowany jest przez zwyczaj ubierania choinki w dniu wigilijnym. W symbolu bożonarodzeniowego drzewka, część badaczy upatruje podobieństwo do drzewa „dobra i zła” z raju lub analogię do drzewa Golgoty. Ta pierwsza metafora ma swe źródło z racji imienin Adama i Ewy przypadających w dniu 24 grudnia. Druga metafora odnosi się do krzyża Chrystusowego i niesie za sobą myśl o życiu, wiecznej młodości, – co wyraża świeżość, trwałość, zieleń – kolor nadziei. Zwyczaj ubierania choinki nasi przodkowie zaczerpnęli z Niemiec – na przełomie XVIII i XIX wieku . Prawie całkowicie wyparł on stawianie snopów zboża w rogu izby.

 

Do bardzo istotnych symboli Bożego Narodzenia przypominających nam o tym święcie jest szopka, ukazująca nam naocznie miejsce przyjścia na świat Zbawiciela. Upowszechnienie tego zwyczaju zawdzięczamy św. Franciszkowi z Asyżu i zakonowi franciszkanów. Biedaczyna z Asyżu w roku 1223 w pobliżu kościoła w Greccio zbudował dużą szopkę, w której było miejsce dla zwierząt.

 

Źródło tekstu można znaleźć tutaj.

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz