Rocznica wybuchu II wojny światowej

marcinl, 31 sierpień, 2018 - 09:29
Tomasz Wojczak

Jutro przypada rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Rozdział w monumentalnej syntezie dziejów naszego kraju pióra Normana Davisa zatytułowanej Boże Igrzysko poświęcony temu okresowi dziejów nosi tytuł „Golgota”. Czy zatem Polska zgodnie z romantyczną wizją historii jest Chrystusem Narodów?

 

Według Daviesa „W splocie wielkich łańcuchów wydarzeń, które sprawiły że II wojna światowa rozszerzyła się na wszystkie kontynenty świata, poza Antarktyką, łatwo było stracić z oczu jej polską uwerturę. Brytyjskim żołnierzom na pustyniach Afryki Północnej i w birmańskiej dżungli, amerykańskim oddziałom piechoty morskiej na wzgórzach Iwo Jimy czy Rosjanom wśród ruin Stalingradu niełatwo byłoby sobie wyobrazić, że walczą między innymi o losy Polski. Tymczasem Polska była pierwszym ogniwem pierwszego łańcucha, a sprawa jej niepodległości nigdy nie spadała z agendy wojennych celów aliantów.” Po krótkiej kampanii wrześniowej w 1939 r. roku ambicje państw Osi uległy znacznemu rozszerzeniu, objęły coraz większe obszary stref wojennych - Europę Zachodnią, rejon Morza Śródziemnego i Azję Południowo Wschodnią. Po powstaniu Wielkiej Koalicji w roku 1941 złożonej z Wielkiej Brytanii, USA i ZSRR uwaga skupiła się na potężnych działaniach w Rosji i na zachodnim Pacyfiku. Dla państw wchodzących w skład Koalicji sprawą o znaczeniu podstawowym było zmuszenie hitlerowskich Niemiec i cesarskiej Japonii do bezwarunkowej kapitulacji. Zdaniem Daviesa dla Polaków w tym czasie sprawą najważniejszą była przyszłość ich kraju. Przez sześć lat Polacy walczyli, ginęli, oczekując w nadziei, że z plątaniny sprzecznych roszczeń i interesów wydobędą i odzyskają tą samą niepodległą Ojczyznę, którą im brutalnie zniszczono i odebrano na początku wojny.

 

Czas wojny trwał zdaniem Daviesa w naszym kraju dłużej niż w jakimkolwiek kraju Europy z wyjątkiem Niemiec. Między początkiem ataku hitlerowskich Niemiec dnia 1 września 1939 r. a 9 maja 1945 r. ciągnęło się „długie pasmo ponad dwóch tysięcy dni przemocy i cierpienia. W stosunku do swych rozmiarów Polska poniosła o wiele większe zniszczenia i straty w ludziach niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

 

Opracowano na podstawie książek Normana Daviesa, Boże igrzysko i Serce Europy przełożonych na język polski przez Elżbietę Tabakowską.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz