Przyczyny schizofrenii cz. 2

marcinl, 16 luty, 2018 - 11:42
Tomasz Wojczak

Badania brytyjskich uczonych mogą zrewolucjonizować myślnie o genezie chorób psychicznych. Twierdzą oni, że iluzje, psychozy, zaburzenia pamięci mogą być wywoływane przez stany zapalne znajdujące się w mózgu.

 

Szefem projektu jest profesor Oliwer Howes, specjalista psychiatrii molekularnej w MRC London Institute of Medical Sciences. Jest on obecnie jednym z wielu lekarzy na świecie, którzy przekonują, że nieprawidłowości aktywności immunologicznej w mózgu leżą u podstaw schizofrenii. Podobne badania prowadzą m. in. uczeni z Oksfordu. W przeszłości lekarze myśleli, że mózg i ciało funkcjonują oddzielnie. Tymczasem profesor Howes utrzymuje, że tak nie jest. Jego zdaniem umysł i ciało nieustannie wchodzą ze sobą w interakcje. Powinno to zmienić nasz sposób pojmowania przyczyn chorób psychicznych.

 

Prace profesora Howesa i zespołu jego współpracowników pokazały, że w najwcześniejszych stadiach schizofrenii w mózgach ludzi objętych tą chorobą dochodzi do wzrostu liczby i aktywności komórek mikroglejowych. Są to komórki odpowiedzialne za odporność. Reagują one na stres, uszkodzenia i stany zapalne. Do ich zadań należy m.in. wydzielanie zarówno czynników wzrostowych jak i zapalnych. Niekontrolowanie mnożenie się komórek mikroglejowych może powodować niszczenie neuronów i bariery krew mózg. Poza zwalczaniem infekcji mikroglej przycina również niechciane połączenia między neuronami. U pacjentów chorych na schizofrenię to przycinanie staje się zbyt agresywne, co prowadzi do utraty ważnych połączeń neuronalnych. Najbardziej rozległe przycinanie ma miejsce w korze czołowej. Jest ona głównym centrum kontroli zachowań w mózgu, a także w rejonach słuchowych, co może być przyczyną omamów słuchowych, doświadczanych przez pacjentów w postaci głosów.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz