Przejdź do treści

Pierwszy dzwonek inny niż wszystkie

Na zdjęciu uczniowie w klasie

Nadchodzi jesień, jutro 1 września i początek nauki. Zwykle był to czas, po którym można było spodziewać się utartych schematów i powtarzalności. Jednak obecna sytuacja na świecie związana z pandemią wymusiła niejako na społeczeństwie zmianę w postrzeganiu tego, co znamy i z czym się oswoiliśmy oraz zrewidowanie własnego stosunku do rzeczywistości.

The only drug approved for the same, except for the price. The following are a few Bay City cialis originale 5 mg of the major factors involved in determining the cost of an antibiotic. Generic levitra contains a potent active ingredient that works by increasing the blood flow to the penile tissue.

This is not intended to be a comprehensive list of possible drug interactions, and you should consult your doctor to determine the best dosage for your individual case. You will also find many finasterid online kaufen Champlin other drugs to treat erectile dysfunction on this website. In the following sections we will show you some of the benefits youll get when you buy the cheapest price of amoxicillin online.

 

Mamy prawo czuć się zagubieni, jednak życie toczy się dalej, a decyzja władz w sprawie edukacji już zapadła: uczniowie zasiądą znów w szkolnych ławkach.

Zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) nastąpi powrót do placówek. Obowiązywać będą jednak wytyczne podane do publicznej wiadomości na konferencjach organizowanych przez rząd.

Dzieci, u których pojawią się niepokojące objawy infekcji lub w sytuacji, w której domownicy przebywają na kwarantannie nie będą objęte obowiązkiem pojawienia się w szkole. W innych przypadkach, kiedy obecność dziecka nie będzie uzasadniona grozić może kara pieniężna.

Rodzic, który odprowadza dziecko do szkoły powinien również wpoić synowi czy córce obowiązujące zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie odpowiedniej odległości, częste dezynfekowanie rąk czy zakładanie masek w publicznych środkach transportu. Dorośli, którzy odbierają dziecko nie mogą posiadać żadnych objawów choroby.

Decyzje, dotyczące funkcjonowania szkół będą podejmowane w porozumieniu z Inspekcją Sanitarną. To tam również zastosowane zostaną wytyczne wskazujące, w jakich sytuacjach pobyt w szkole jest bezpieczny, a w jakich nie.

Jak podało MEN postanowienia, co do obecności dziecka przewlekle chorego na lekcjach stacjonarnych należy do lekarza sprawującego nad nim nadzór.

Jeśli lekarz zadecyduje, że młody pacjent znajduje się w grupie ryzyka, możliwe będzie nauczanie zdalne. Dotyczy to również uczniów korzystających z zajęć indywidualnych. Szkoła będzie musiała się przygotować na taki wariant…

Dzieci, które ukończyły 7 lat objęte są obowiązkiem szkolnym, dotyczy to wszystkich, bez wyjątku. Nawet, jeżeli w rodzinie funkcjonuje przewlekle chory brat lub siostra. Z kolei młodzież szkolna mieszkająca z dorosłymi, którzy zmagają się z innego rodzaju chorobami przewlekłymi, również będzie musiała zasiąść w szkolnych ławkach. Nauczyciele, którzy przekroczyli 60 rok życia, bądź wywodzący się z grupy wysokiego ryzyka, dalej będą mieli obowiązek świadczenia pracy.

Rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują, by (jeżeli mowa o starszej kadrze nauczycielskiej) wprowadzić środki ostrożności zmniejszające ryzyko transmisji zakażenia.

Dla przykładu nie muszą oni uczestniczyć w dyżurach w trakcie szkolnych przerw. Pracownicy administracyjni mają lepszą sytuację, ponieważ posiadają oni możliwość pracy zdalnej.

Z postanowień Ministerstwa Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia wypływa kolejna procedura, która tłumaczy postępowanie w okolicznościach, w jakich na kwarantannę trafi jeden z uczniów, bądź jego nauczyciel. W takiej sytuacji MEN nie przewiduje zamykania całej placówki. Osoby objęte kwarantanną będą pracować i uczyć się zdalnie, reszta szkoły ma funkcjonować na dawnych zasadach.

Oczywiście osoby, które miały bezpośrednią styczność z chorym również mogą trafić na kwarantannę. Jeśli jednak liczba przypadków zakażeń wzrośnie albo ryzyko transmisji zakażenia innych uczniów i pracowników okaże się bardzo wysokie, wtedy zajęcia zostaną zawieszone.

Szczegółowe zalecenia wydawane są przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Może okazać się, że wytyczne będą obejmowały jedynie obowiązek zakrywania ust i nosa albo jedynie częściowego przejścia na tryb zdalny, aby zyskać przestrzeń w salach lekcyjnych.

Jeżeli będą jakieś wyłączenia, jeżeli będzie zdalna nauka, to zostanie ona wprowadzona punktowo – na zasadzie porozumienia z jednej strony stacji sanitarno-epidemiologicznej, z drugiej strony dyrektora szkoły, z trzeciej strony organu powołującego placówkę oświatową – zarządziło Ministerstwo.

Pierwszy dzwonek w tym roku zabrzmi inaczej. Wiele jest wątpliwości, jednak klasy zapełnią się i nauka ruszy.

Miejmy nadzieję, że następne rozpoczęcie szkoły będzie już typowe, a 1 września skojarzy się wyłącznie z końcem odpoczynku i wakacji, pozostawiając w tyle skomplikowane decyzje czy okoliczności.

Opracowano na podstawie Zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępnych tutaj i tutaj i tutaj

Redakcja realizuje zadnie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.