Piękno Kórnickiego parku

marcinl, 7 maj, 2018 - 21:19
Zofia Sawikowska

Arboretum w Kórniku położone jest 24 km od Poznania. Najbogatsze i najstarsze w Europie, gdzie na 50 hektarach znajduje się 3500 okazów drzew i krzewów.

 

Założone zostało w pierwszej połowie XIX wieku przez hrabiego Tytusa Działyńskiego. Później jego dzieło kontynuowali jego syn Jan Kanty Działyński i wnuk Władysław Zamojski. W ogrodzie znajdują się kilkusetletnie buki i dęby. Możemy pospacerować aleją lipową, a gdzie nie zobaczyć różne gatunki jodeł i żywotników.

 

Szczególnie teraz, wczesną wiosną warto się wybrać do kórnickiego arboretum by podziwiać kwitnące magnolie. Piękne, w kolorach bieli, różu, lila i żółci kwiaty, pojawiły się na gałęziach niczym motyle. Są różnego kształtu i wielkości. Idąc alejkami możemy napawać się ich pięknem. Obok magnolii kwitną też azalie i różaneczniki. Na wielu egzotycznych drzewach widać kwiaty. Wszędzie są tabliczki z nazwami okazów. Wśród drzew stoją ławki, a na polanie również stoły z ławami, gdzie strudzeni spacerowicze mogą odpocząć i napawać się zapachami, śpiewem ptaków i odgłosami bzykających owadów.

573 komentarze

Dodaj nowy komentarz