Odszedł od nas Piotr Pawłowski

marcinl, 9 październik, 2018 - 12:09
red.

Odszedł od nas Piotr Pawłowski, polski działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, których celem jest działanie na rzecz osób z niepełnosprawnością. Od ponad dekady był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych.

 

Za swoją działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego oraz Nagrodą Totus.

 

Był pomysłodawcą wielu programów i projektów m.in.: „Polska bez barier”, w ramach którego powstały liczne konferencje, publikacje, a także wzrosła dostępność architektoniczna wielu polskich miast. Dostępne obiekty i serwisy internetowe otrzymują certyfikaty „Obiekt bez barier”, „Serwis bez barier” i „Obsługa bez barier”. Do dziś będziemy pamiętać wiele kampanii społecznych, których inicjatorem był Piotr Pawłowski a były nimi m.in.  „Płytka wyobraźnia to kalectwo” - ogólnopolska kampania społeczna prowadzona od 1994 roku, mająca ostrzegać młodych ludzi przed młodzieńczą brawurą oraz tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody; „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?” - ogólnopolska kampania parkingowa, organizowana od roku 2003, nagrody za  kampanię: Effie Awards 2006, IPRA Golden World Awards, International Business Awards 2008, w roku 2015 kampania doprowadziła do zmian w prawie o ruchu drogowym, ułatwiając funkcjonowanie kierowcom z niepełnosprawnością; „Dlaczego traktujesz nas inaczej?” - kampania, której celem było przełamanie stereotypowego wizerunku osób z niepełnosprawnością, będącego skutkiem niewiedzy, lęku oraz braku doświadczeń w relacjach z tymi osobami; „Nie chcę być strażakiem”- kampania wspierająca zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i portal rekrutacyjny  sprawniwpracy.pl., zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, m. in.:  „Brązowe Lwy” na festiwalu w Cannes 2016, 5 nagród na KTR 2016,  Złoto i GRAND PRIX na INNOVATION AD.

 

Piotr Pawłowski w jednym z wywiadów powiedział: Ludzie sprawni nie mają odgadywać, jak funkcjonujemy ani posiłkować się przekazami medialnymi, w których o niepełnosprawności zwykle mówi się przez pryzmat bólu, cierpienia i charytatywności - głównie o konieczności zbiórek pieniędzy. Najważniejsze dla osób z niepełnosprawnością jest spojrzenie na nie jak na ludzi, którzy mają możliwości, a nie tylko ograniczenia. To jest ważne zadanie, nie tylko dla „Integracji”.

 

Będzie nam brakować Piotra Pawłowskiego, który starał się przełamywać stereotypy na temat osób niepełnosprawnych i odczarowywał związane z nimi tabu.

 

Niepełnosprawność to przecież nie inność, ani odmienność czy coś co trzeba stale przełamywać. Niepełnosprawność i mówienie o niej, to z jednej strony dla jednych chleb powszedni, ale dla innych niesamowita odwaga. Tej Piotrowi z pewnością nie brakowało.

Cześć Jego pamięci!

Źródło informacji dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz