Obchody Święta Wojska Polskiego w Poznaniu

marcinl, 14 sierpień, 2018 - 18:27
Martyna Sergiel

W tym roku w Poznaniu po raz kolejny 15 sierpnia odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. Tradycyjnie będzie to też dzień wolny od pracy. Główne uroczystości upamiętniające Święto Wojska Polskiego odbędą się na placu Mickiewicza i potrwają dwie godziny. Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, kiedy to wojska polskie powstrzymały natarcie wojsk bolszewickich na Europę. Przez niektórych historyków bitwa warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych potyczek w historii świata, ponieważ udaremniła najazd bolszewików w głąb Europy. Bez wątpienia to jedno z największych zwycięstw w historii wojska polskiego. W 1992 roku Sejm formalnie wprowadził do kalendarza Święto Wojska Polskiego.

 

W tym roku główne uroczystości tradycyjnie odbędą się 15 sierpnia na poznańskim placu Mickiewicza. Początek obchodów Święta Wojska Polskiego zaplanowano na godzinę 10:00 Uroczystości rozpoczną się od odegrania hymnu Polski oraz przemówień dowódcy garnizonu i wojewody wielkopolskiego - Zbigniewa Hoffmanna. Następnie planowane jest uroczyste nadanie patentów na pierwszy stopień oficerski oraz kolejnych mianowań w korpusie oficerskim. Od godz. 10:30 do 10:40 odbędzie się apel pamięci. Potem odśpiewana zostanie Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, zaś poszczególne oddziały zaczną się przygotowywać do defilady, która rozpocznie się kilka minut przed godziną 11. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą Józefa Piłsudskiego.

 

Natomiast o godz. 12:15 w kościele garnizonowym w Poznaniu rozpocznie się msza święta w intencji żołnierzy wojska polskiego. W uroczystościach udział wezmą członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, pododdziały Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Okręgu Poznańskiego Służby Więziennej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Ponadto obecne będą również władze województwa, powiatu i miasta oraz młodzież szkolna.

 

Źródło informacji dostępne jest tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz