Kolejny udany wernisaż w Galerii Tak

kasiab, 2 październik, 2017 - 14:58
Tomasz Wojczak

29 września 2017 r. w godzinach od 18: 00 do 22: 00 w Galerii Tak odbyły się trzy wydarzenia.

 

Pierwszym z nich był pokaz filmu „Śmietnisko”.  Jego reżyserem jest Lucy Walker. Film ten opowiada o przedsięwzięciu podjętym przez jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów – Vika Muniza. Pracując ze zbieraczami śmieci z największego istniejącego obecnie na świecie wysypiska śmieci stworzył on serię poruszających portretów. Przedstawiały one osoby pracujące na chleb zbieraniem śmieci na Jardim Gramacho. Ten obraz filmowy bardzo mnie poruszył. Uczy on, że dla człowieka nie ma nic bardziej godnego uwielbienia niż drugi człowiek oraz, że nawet osoby, którymi większość ludzi pogardza (a do tych należą niewątpliwie przedstawieni w filmie zbieracze śmieci), w momencie, w którym zaczną opowiadać o sobie historię są ciekawe i interesujące. Wśród postaci przedstawionych przez Lucy Walker w filmie „Śmietnisko” najbardziej poruszająca była postać Isis. Momenty, w których opowiadała ona o śmierci swojego dziecka i rozpadzie swego związku był naprawdę wzruszający i głęboko mną wstrząsnął.

 

Kolejnym punktem programu było otwarcie wystawy ▲B, prezentujących prace dziesięciu artystów związanych z outsider art. Wśród nich znaleźli się: John Urho KempIwona Mysera, Gosia Bartosik, Staszek Bałdyga, Diana Grabowska, Kamil Kurzawa, Barbara Chęcka, Paweł Mysera, Radosław Perlak i Władysław Grygny. Do najbardziej poruszających dzieł sztuki na wystawie należały dwa pocięte obrazy zaprezentowane w słoikach po ogórkach. Wrażenie, jakie na mnie zrobiły te dzieła wzięło się z tego, że ich autor przebywa obecnie w zakładzie penitencjarnym. Jeśli rację ma Jacques Lacan człowiek żyje w trzech porządkach – symbolicznym, wyobrażeniowym i realnym. Rozpatrując pocięcie obrazów i umieszczenie ich w słoikach po kiszonych ogórkach łącznie z obecną sytuacją życiową autora otrzymujemy ich znaczenie, jako zapis realnej traumy człowieka, który przebywa w zakładzie zamkniętym i nie może swobodnie poruszać się i przemian i „pokawałkowania”, jakim ulega tożsamość ludzi zamkniętych w więzieniach innych tego typu ośrodkach.

 

Wieczór zakończył koncert X-Navi:Et. Jest to kolejny projekt Rafała Iwańskiego, tworzącego muzykę elektroakustyczną opartą na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów.

 

Warto było piątkowe popołudnie spędzić w Galerii Tak i udanie, w sposób artystyczny rozpocząć weekend.

 

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

 

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

fot: arch redakcja

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz