Justyna Matysiak i jej świat

marcinl, 11 styczeń, 2016 - 10:49
Joanna Kozłowska

Chociaż Justyna Matysiak nie ma wykształcenia artystycznego, lista wystaw indywidualnych i zbiorowych, na których prezentowała swą twórczość jest długa.

 

Krytycy sztuki doceniają jej samorodny talent i twórczy potencjał, podkreślając autentyzm i indywidualną ekspresję. To właśnie dzięki tym cechom, prace Justyny spełniają wymogi coraz bardziej liczącego się w świecie nurtu art brut, czyli sztuki surowej, niezafałszowanej, szlachetnej, powstałej li tylko z wewnętrznej potrzeby i wyobraźni.

 

Justyna urodziła się w 1979 roku, mieszka w podpoznańskim Przeźmierowie i od lat związana jest z Warsztatami Terapii Zajęciowej „Krzemień” w Poznaniu, prowadzonymi przez Stowarzyszenie Na Tak.

 

Swe prace tworzy używając najchętniej cienkopisów, pisaków lub brokatowych, żelowych długopisów. Tematyka rysunków jest bardzo różnorodna: są to postacie zwierząt, ludzi, obiekty architektoniczne lub przedmioty, które chciałaby posiadać. Artystka posługuje się charakterystyczną, pięknie stonowaną kolorystyką (brązy, zielenie, szarości), a forma wyrazu jest bardzo oryginalna.

 

W roku 2007 Justyna otrzymała od Słowackiej Galerii Narodowej, bardzo prestiżową, Grand Prix INSITA. To był wielki sukces, ponieważ jako zwyciężczyni została wyłoniona spośród tysięcy twórców zgłaszanych przez muzea, galerie i prywatnych kolekcjonerów z całego świata! Nikt z Polski nie zdobył tej nagrody wcześniej.

 

W ubiegłym roku została też laureatką wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu Lady D. w kategorii Kultura i sztuka.

 

Rysunki Justyny, można odnaleźć w wielu międzynarodowych kolekcjach, m.in.: w Creation Franche Museum w Begles/Bordeaux we Francji, w Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, The Museum of Everything w Londynie, w Muzeum Sztuki Współczesnejw Olomoucku, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Etnograficznym Muzeum w Krakowie i w wielu kolekcjach prywatnych m.in. w kolekcji Leszka Macaka w Krakowie.

 

Artystyczny rozwój Justyny jest w toku.

 

Profesor Marcin Berdyszak powiedział, że amatorów i zawodowców łączy pasja i chęć tworzenia. Justynie nie brakuje ani pasji, ani chęci, ani pomysłów. Jest osobą niezmiernie sympatyczną i pogodną, łatwo nawiązującą serdeczny kontakt.

 

Wystawy indywidualne:

 

Czarne serce / Galeria „tak”, Poznań, 2015

Będę Lalką Barbie! Jestem! Ja! Justyna M.! / Galeria „tak”, Poznań, 2011
Justyna Matysiak / Galeria Hamer, Amsterdam, Holandia, 2011
Justyna Matysiak / art brut / Instytut Polski, Praga, Czechy, 2010
Justyna Matysiak / 9th Triennial of Self-Taught, Outsider, Art Brut INSITA 2010, Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława, Słowacja, 2010
Vivat Insita! Justyna Matysiak / Muzeum Śląskie, Katowice, 2009-10
Po drugiej stronie lustra / Galerie d’Art Naif, Kraków, 2007
Moment / Galeria „tak”, Poznań, 2007
Przemienione / Galeria „tak”, Poznań, 2004

Wystawy zbiorowe:

 

Utopię Waszą Utopię! / Outsider Art / Galeria „tak”, Poznań, 2015
PIĘKNO W PAKIECIE //2 / Galeria „tak”, Poznań, 2014
PIEKNO W PAKIECIE X 3 / Galeria ArtBrut, Wrocław, 2014
Kurnik / Galeria AlerGia, Poznań, 2014
Festiwal POZNAŃ DESIGNS DAYS, Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundacja Klaster Poznań, Poznań, 2014.
2x2 Forum / Outsider Art Fair, Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum, Munster, Niemcy, 2013
Les saints de l’art polonaise / Creation Franche Museum, Begles, Francja, 2013
Hostia we flaszce / art)&(marges museum, Bruksela, Belgia, 2013
Mental Contur / Art in Box Gallery, Praga, Czechy, 2013
Takie bajery to niech se mówi Marii Wnęk a nie mi / Galeria „tak”, Poznań, 2013
2x2 Forum for European Outsider Art, Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum, Munster, Niemcy, 2011-12 
Kochany Ptaku Kruku / Galeria „tak”, 2011
Insita / Kolekcja Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie, Galeria „tak”, Poznań, 2008
Kobiety / Galeria „tak”, Poznań, 2008 
Art Brut. Sztuka szlachetna i gorzka. Rozpoznanie 
i próby osłodzenia / Galeria Rozbrat, Poznań; Muzeum Etnograficzne, Toruń; Galeria „Oto Ja”, Płock, 2008
Magiczna architektura / Kunsthaus Kannen Outsider Art Museum, Munster; Stadtmuseum, Erlangen, Niemcy, 
2007-08 
Międzynarodowe Triennale Sztuki Naiwnej, Outsider i Art Brut Insita 2007 / Słowacka Galeria Narodowa, Bratysława, Slowacja, 2007.

 

Jest to kolejny artykuł z naszego cyklu „Człowiek miesiąca". Justyna Matysiak rozpocznie sylwetki 2016 roku. Co miesiąc zaprezentujemy osobę niepełnosprawną, wartą, naszym zdaniem, uwagi. W grudniu Czytelnicy sami wybiorą tego jedynego, który zasłużył na tytuł „Człowieka Roku" i honorowego PIONIZATORA.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz