Jak uwierzyć w siebie mimo niepełnosprawności

marcinl, 5 luty, 2018 - 10:04
Martyna Sergiel

Tytuł to prowokacja. Zdecydowanie. Pisząc z perspektywy osoby z niepełnosprawnością, muszę mieć nadzieję, że tak właśnie jest.

 

Świat nie jest przecież usłany różami, które pachną na każdym kroku, ale nie jest też czarno - biały. Najwięcej bowiem mamy odcieni szarości… Przeciętność jest chyba dzisiaj nową bielą.

 

Nie mogę przy tym jednak Was okłamywać, tylko dlatego, że tak jest lżej. Niepełnosprawność obniża samoocenę, tym samym utrudniając wiarę w siebie - to fakt, poparty osobistym doświadczeniem. Jest to przykre, bo pewność siebie czyni życie znacznie łatwiejszym.

 

Świat być może nie jest – jak już wspomniałam - usłany różami, jest za to coś innego, co można spotkać na prawo i lewo, idąc przez życie… tym czymś są wyzwania. Wiem, że teraz możesz sobie pomyśleć, że sprzedaję ci tanią, sentymentalną gadkę, bo każdy dziś mówi o wyzwaniach, jednak uważam, że mój punkt widzenia jest trochę inny… Kto pisze współcześnie o niepełnosprawności? Kto wspomina o wyzwaniach w tym jednym, konkretnym kontekście? Rzadko można spotkać się z takimi treściami w internecie, a szkoda…. Brak zdrowia to ważny temat, bo duża cześć naszej populacji cierpi na jakieś choroby, czy z czymś się boryka… Prościej jest mimo to udawać, że zdrowie to przebiegnięty maraton, a nie umiejętność chodzenia jako taka, czy nieziemski wysiłek rehabilitacji, a potem podniesienie się z wózka inwalidzkiego…

 

Człowiek jest wygodny z natury, chciałby, żeby wszystko przychodziło mu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na świecie mamy jednak ponad 7 miliardów ludzi, w tym przynajmniej 1 miliard stanowią osoby z wieloraką niepełnosprawnością… jak uwierzyć w siebie, kiedy świat daje ci do zrozumienia, że nie pasujesz tutaj i jesteś inny, a nawet gorszy? Odpowiedz Ci się nie spodoba. Zarówno Ty, jak i ja różnimy się od zdrowych i możemy tęsknić, za czymś, co zwyczajnie straciliśmy… nie należy jednak koncentrować się na wspomnianym braku… trzeba skupić się na tym, co otrzymaliśmy od losu.

 

Wiarę w siebie można spróbować wypracować. W psychologii jest wiele technik, które uczą jak podnieść poczucie własnej wartości.

 

Skuteczną metodą jest próba zatrzymania uwagi na tym, co robimy dobrze. Każdy ma jakiś talent. Zdolności na danym polu mogą z powodzeniem przysłonić nasze niedoskonałości czy mankamenty. Możesz być na wózku, ale kiedy jesteś mistrzem w swoim fachu, ludzie zapomną o twojej niepełnosprawności. Daję słowo. Będzie ona stanowiła tylko dodatek do twojej „osoby". Pamięć jest wybiórcza i najczęściej wspomnienia związane z danym człowiekiem krążą wokół jednej rzeczy… nierzadko pozytywnej. Ktoś na przykład wygłasza świetne przemówienia, kto inny jest zabawny, a twój bliski znajomy… pisze wiersze i całkiem nieźle mu to wychodzi.

 

Talent potrafi przyćmić wszystko i sprawić, że najbardziej zawzięty krytykant powstrzyma się od komentarza.

 

Osoby z niepełnosprawnością, poprzez to, przez co musiały przejść w swoim życiu mają niezwykłą wrażliwość. Mój redakcyjny kolega jest na przykład autorem wzruszającej poezji.

 

Fakt, że ktoś nie jest genialny we wszystkim, co robi, paradoksalnie wzmacnia jego predyspozycje i wolę rozwijania się w jednym, węższym obszarze. Tego typu opinia jest być może kontrowersyjna, ale sądzę, że zdolność robienia czegoś dobrze w obranym, konkretnym kierunku może ułatwiać wybór zajęcia i życiowej drogi. Moją umiejętnością jest pisanie tekstów… nie znam się na całkach, teorii względności, ani skomplikowanych wzorach matematycznych. Potrafię tylko jedną, jedyną rzecz - umiem pisać. Raz wychodzi mi lepiej, raz gorzej, mam jednak to szczęście, że mogę zarabiać na swojej manii kompletowania słów - jak ująłby to zapewne Magik.

 

Nie zatracaj się w negatywnych myślach, jak w smutnej piosence, jeżeli komuś nie odpowiadasz, jego problem… ludzie są różni i nie dogodzisz każdemu.

 

Wiedz natomiast jedno: nie wszyscy muszą Cię kochać i piać z zachwytu na twoje wysiłki, ale jest jedna osoba na tym świecie, która musi wierzyć, że się uda i warto próbować, nie rezygnując - tą osobą jesteś Ty. Jeżeli masz świadomość, że coś potrafisz, to nie ma możliwości, żeby było inaczej. „Łapiąc” dół i wątpiąc lub polegając na cudzych opiniach tracisz z oczu cel, a przecież musisz przeżyć ze sobą całe życie - łatwiej to zrobić mając pasję, która dodaje skrzydeł i wiary we własne możliwości.

1 komentarz

Masz rację .Trzeba uwierzyć w

Anonim, 6 luty, 2018 - 12:48
Masz rację .Trzeba uwierzyć w siebie i w to co się robi . Walczyć idąc małymi kroczkami ,upadać i znów się podnosić Codziennie budząc się, patrząc na siebie w lustro mówić DASZ RADĘ .Bo jak nie TY to kto ? Ciekawy tekst . Naprawdę umiesz pisać .Może choć jedna osoba czytając to zastanowi się nad swoim życiem .Pomyśli ,że ja też coś mogę zrobić dla siebie . I to będzie zwycięstwo

Dodaj nowy komentarz