III edycja Akcji „Kup Pan szczotkę!”

marcinl, 7 wrzesień, 2017 - 08:59
Justyna Janiec Palczewska, Tomasz Wojczak

Wystartowała III edycja Akcji „Kup Pan szczotkę!”.

 

W jej ramach Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” będzie zbierać szczoteczki do zębów i pasty dla podopiecznych misyjnych placówek.

 

Akcja narodziła się przed czterema laty, kiedy wolontariusz Fundacji stomatolog Krzysztof Gniazdowski planował swój wyjazd do polskiego gabinetu stomatologicznego w Kamerunie. Chciał zabrać w swojej walizce szczoteczki i pasty do zębów dla 202 dzieci - uczniów tamtejszej szkoły. Wtedy szczotek uzbierało się tysiące i oczywiście nie wszystkie zmieściły się do walizek stomatologa. Większość szczoteczek została wysłana do Afryki pocztą i drogą morską. Obdarowane zostały nimi dzieci nie tylko w Kamerunie, ale i innych afrykańskich krajach (Tanzania, RCA, RPA, Kenia, Ghana). Dzieci te, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki.

 

Doktor Krzysztof Gnizadowski jest jednym z kilkunastu stomatologów, którzy do tej pory wzięli udział w programie „Dentysta w Afryce”. Pracował w miejscowości Abong-Mbang. To właśnie tam w misyjnej szkole już od czterech lat dzieci codziennie myją zęby. To dla tych dzieci wielka radość i duma. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. W Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy - aż 200 kilometrów od  miejsca, gdzie leczą polscy stomatolodzy. Miejscowi ludzie z bólem zęba żyją latami. Jedna z lekarek – Monika Wieczorek tak relacjonuje swoją pracę:

 

(…) Można śmiało powiedzieć, że w Afryce opieka stomatologiczna nie istnieje. Tutaj nadal pacjenci umierają z powodu zakażeń zębopochodnych i niestety nie są to rzadkie wyjątki. Dlatego najważniejsza jest praca u podstaw: uświadamianie z zakresu higieny jamy ustnej, profilaktyki przeciwpróchnicowej, konieczności kontroli stanu uzębienia, szkolenie podstawowego personelu medycznego, przeglądy profilaktyczne dzieci i młodzieży, nauka korzystania ze szczoteczki i pasty do zębów. Pacjenci przychodzą do gabinetu najczęściej z bólem, nie są świadomi potrzeby leczenia próchnicy. Muszę zaznaczyć, że nie jest to ból kilkudniowy, tylko kilkumiesięczny a często trwający 2-4 lata.

 

Przewlekłe stany zapalne prowadzą do zewnątrzustnych przetok ropnych, które są leczone wyłącznie antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi bez usuwania przyczyny. Dlatego tak ważne są dla mnie wyjazdy na wioski. Przez trzy miesiące udało mi się odwiedzić 21 miejscowości. Wyjeżdżaliśmy rano, jechaliśmy 1,5-2 godziny, mimo że były to miejsca oddalone od Bagandou o 30-40km –tak trudno przejezdne były drogi (dziurawe mostki, wyżłobione przez wodę wyboje, prom, który przewoził samochody siłą ludzkich rąk, czasem przeprawialiśmy się pirogą, a do wioski pigmejskiej Pelengombe szliśmy godzinę przez dżunglę). Musieliśmy zabrać ze sobą wszystkie sterylne narzędzia, znieczulenia, strzykawki, igły, leki, rękawiczki, szczoteczki, pasty a nawet krzesła i stół. Czasem nasz ekwipunek był niewystarczający. (…)

 

Zgromadzone dary zabiorą ze sobą wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty zostaną wysłane do Afryki pocztą i drogą morską.

 

Akcja potrwa do 15 października 2017r. Dary można przynosić lub przysyłać na nowy adres Organizatora:

 

Fundacja „Redemptoris Missio”

(podziemie kościoła)

ul. Junikowska 48

60-163 Poznań

 

oraz doredakcji Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych pion.pl mieszczącej się przy ulicy Bukowskiej 27/29 w Poznaniu.

 

Podobnie jak w poprzedniej edycji akcji „Kup Pan Szczotkę” postanowiliśmy czynniewłączyć się w realizację tej wspaniałej inicjatywy.

 

Wywiad z Krzysztofem Gnizadowskim, pomysłodawcą akcji „Kup Pan Szczotkę” ukazał się na łamach naszego portalu tutaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz