Lektura na wszystkie lata

kasiab, 9 lipiec, 2014 - 18:09
Łukasz Orylski

Wakacyjny czas skłania do zainteresowania się zmysłową stroną życia człowieka i relacjami o intymnym charakterze. Do niedawna na polskim rynku wydawniczym brakowało adresowanej do szerokiej grupy osób z niepełnosprawnościami książki dotyczącej seksualności. Polskie wydanie Uniwersalnego przewodnika po seksie stanowi tłumaczenie publikacji wydanej ponad dekadę temu w USA.

Zakres tematyczny przewodnika jest szeroki – od fizjologicznych po kulturowe aspekty seksu, od sadomasochizmu po jogę i seks tantryczny. Autorzy posługują się językiem potocznym, otwartym na odbiorcę, a jednocześnie wolnym od pruderii. Przekonująco tłumaczą, dlaczego każdy człowiek ma prawo do erotycznej przyjemności i jak wiele istnieje jej różnych form. Zakorzenienie książki w realiach amerykańskich to zarazem źródło siły i słabości tekstu. Plusem jest swoboda, z którą autorzy poruszają zagadnienia często będące, zwłaszcza w naszym kraju, tematami tabu.

Jednocześnie nieprzystawalność wielu sądów obecnych w książce do realiów panujących w Polsce, gdzie wiele osób z niepełnosprawnościami często nie realizuje swojej autonomii, żyjąc, dosłownie rzecz ujmując, pod władzą opiekunów, może wręcz zniechęcić czytelników do zainteresowania życiem seksualnym.

Być może warunkowa akceptacja społeczna, jaką cieszą się w Polsce OzN posiada swoją cenę w postaci często spotykanego negowania naszego prawa do intymnych więzi? Refleksja w tym nurcie pojawia się także w obszernym, ale bardzo potrzebnym wstępie redaktora merytorycznego książki do wydania polskiego. Tomasz Garstka zawarł w swym artykule krytyczny komentarz do niektórych spośród ustaleń autorów, z którym się całkowicie zgadzam i zachęcam do jego lektury przed zapoznaniem się z tekstem właściwym publikacji. Osoby szukające technicznych propozycji do wykorzystania w trakcie miłosnych zbliżeń, mogą być nieco rozczarowane ich niewielką liczbą.  Uniwersalny charakter książki sprawia, że zbyt mało jest także konkretnych wskazówek dla osób z konkretnymi rodzajami dysfunkcji fizycznych.

Mimo swych mankamentów, książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, to cenne wypełnienie luki wydawniczej na polskim rynku. Warto ją polecić zwłaszcza osobom przekonanym, że z powodu ograniczeń sprawności nie mają prawa do seksualnych pragnień lub nie powinny ich realizować albo że niepełnosprawność jako taka przeczy interpersonalnej atrakcyjności.

Miriam Kaufman, Cory Silverberg, Odette Fran; Pełnosprawni! Uniwersalny przewodnik po seksie dla tych, którzy żyją z niepełnosprawnością, chronicznym bólem i chorobą, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2013, s. 384.


Tekst wchodzi w skład cyklu tematycznego „Poznaj nasz świat”, w ramach realizacji projektu „Rzetelna informacja zamiast dyskryminacji”, realizowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

527 komentarzy

air jordan 2 blu

Anonim, 19 kwiecień, 2019 - 10:25
air jordan 2 blu rosa starling marte pirates jersey http://www.xwildtube.com/starling-marte-pirates-jersey-nflu

Dodaj nowy komentarz