Seniorzy na rynku pracy

marcinl, 13 listopad, 2018 - 13:09
Martyna Sergiel

W ostatnich latach wzrósł wskaźnik pracowników mieszczących się w grupie wiekowej 50+ będących aktywnymi zawodowo. Fakt ten nie jest niestety spowodowany zmianą podejścia pracodawców. Trend, który pokazują dane GUS jest wyraźny, jednak wynika to raczej z tendencji ustawicznego starzenia się społeczeństwa, jaką można zaobserwować w kraju.

 

Poziom aktywności zawodowej najstarszej grupy pracowników wciąż nie zachwyca, jednakże pozytywnym sygnałem jest to, że nieustannie rośnie - mówi Andrzej Kubisiak, rzecznik prasowy „Work Service”.

 

Zmiana, którą widać w danych GUS, nie ma jednak przełożenia na inny stosunek pracodawców do doświadczonych zawodowo starszych pracowników, ale wynika przede wszystkim z tego, że społeczeństwo po prostu się starzeje i w wieku produkcyjnym mamy coraz więcej osób, które przekroczyły 50 rok życia. Nie jest to w żaden sposób uzależnione od „dobrej” woli pracodawców. Starzejące się społeczeństwo powoduje, że mamy coraz więcej tych pracowników na rynku i tak po prostu będzie - tłumaczy Kubisiak.

 

Tymczasem pracodawcom jest i będzie coraz trudniej, jeżeli chodzi o młodych, którzy mogli by zasilić ich szeregi. Od października do grudnia 2016 roku na rynek pracy wstąpiło o 45 tys. osób mniej niż w kwartale poprzednim. Do polskich pracodawców jeszcze nie do końca dotarło, że w rekrutacjach będą zmuszeni sięgać po osoby starsze. Często w ich postępowaniu można zauważyć pewne wzorce stereotypowego myślenia, które wciąż nie osłabły od lat 90. Wówczas zaczęto stawiać na młodych, zdolnych, ambitnych i wykształconych ludzi. Ten model zatrudnienia działał bez zarzutu przez ostatnie 20 lat, kiedy na rynek co roku wchodziło wielu młodych absolwentów. Jednak w danych GUS widać wyraźnie, że ta grupa się kurczy i jest coraz mniej aktywna zawodowo. I przez najbliższe 20 lat sytuacja będzie się pogłębiać: z rynku będą odchodziły najbardziej liczne pokolenia, a nie będzie miał kto ich zastąpić. Konkurencja o młode kadry będzie więc bardzo silna - mówi Kubisiak.

 

Dojrzali pracownicy mają wbrew niektórym opiniom wiele do zaoferowania. Można by tutaj wskazać przede wszystkim tak ważne doświadczenie zawodowe, którego młodym często brakuje. Pracodawcy doceniają także ich zaangażowanie, dyspozycyjność, lojalność.  Warto tutaj  wskazać takż na odpowiedzialność, tak przecież istotną w pracy. Jak pokazują wyniki ankiety „Pracodawcy o pracownikach 50 plus”, w polskich firmach rekrutują głównie osoby po pięćdziesiątce - wskazało tak aż 47 proc. badanych przedsiębiorstw. Zdarza się więc, że pracodawcy, niemalże rówieśnicy swoich potencjalnych pracowników dyskryminują wspomnianych kandydatów z uwagi na zaawansowany wiek. Jest to bardzo przykra wiadomość.

 

Pięćdziesięciolatkowie są pomijani w procesie rekrutacji przede wszystkim przez brak stanowisk, które można im zaoferować. Częściej o fakcie zatrudnienia osób dojrzałych, informowały większe firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Wspomniano również, że do prac fizycznych lub wymagających obsługi nowoczesnych urządzeń bardziej nadają się osoby młodsze.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz