Robimy w mieście rewolucję

marcinl, 22 marzec, 2019 - 10:42
Tomasz Wojczak

„Robimy w mieście rewolucję” - powiedziała mi dziewczynka z zespołem Downa o odbywającym się właśnie VI Marszu Na Tak.

 

VI Marsz na Tak organizowany przez Stowarzyszenie Na Tak odbył się dnia 21 marca 2019 r. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Ekstrachromosomem witamy Wiosnę”. Wydarzenie było niezwykle kolorowe i wesołe. Uczestnicy Marszu przemaszerowali z przez ulice Święty Marcin, Kościuszki, Fredry i 27 Grudnia na Plac Wolności. Kolorowy przemarsz, któremu towarzyszyła grana na bębnach muzyka był rewolucją w dwojakim sensie. Po pierwsze zablokowane zostały główne ulice centrum stolicy Wielkopolski. A po drugie w sensie niesienia ludziom radości, otwartości i tolerancji. Kolorowy Marsz, którego uczestnicy wymachiwali wstążkami, nieśli kolorowe transparenty wzbudził zainteresowanie i sympatię poznaniaków. Na Placu Wolności odbyła się część artystyczna, którą uświetniła orkiestra Vivat z Sierakowa. Jej członkowie poprowadzili uczestników Marszu Na Tak wokół Placu Wolności. Bardzo podobała mi się przemowa dyrektor Stowarzyszenia Na Tak - Beaty Chudziak, która życzyła uczestnikom m. in. udanego świętowania pierwszego dnia wiosny.

 

Marszowi na Tak towarzyszyły obchody Dnia Motyla organizowane przez Hospicjum Pallium. Wolontariusze związani z Hospicjum rozdawali za darmo kolorowe motyle. Warto dodać, że 21 marca to jedyny dzień w roku, podczas, którego można było otrzymać je bezpłatnie, co spowodowane było obchodami tego pięknego święta.

 

Na VI Marszu Na Tak obecny był Poseł na Sejm RP Pan Bartłomiej Wróblewski. W trakcie swego krótkiego wystąpienia określił to wydarzenie mianem wspaniałego i poruszającego. Miał rację. Dzięki Organizatorom Marszu obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w stolicy Wielkopolski przybierają wyjątkowy charakter. Pokazują one te osoby w innym świetle. Pozwalają im wyjść na ulicę - pokazać się i zarazem udowodnić, że są ludźmi z takimi samymi potrzebami akceptacji i zabawy jak wszyscy.

 

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz