Portrety trochę inaczej

marcinl, 21 marzec, 2019 - 10:10
red.

Fotograf National Geographic - Marcin Zaborowski - wykonał serię niezwykłych zdjęć. Są to portrety pokazujące osoby z Zespołem Downa „trochę inaczej"-bez krzywdzących je stereotypów, lęków i uprzedzeń.

 

Fotografie z serii „Portrety trochę inaczej" stanowią jeden z elementów kampanii społecznej „Popatrz na nas trochę inaczej". Projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka” ze Szczecina.  Marcin Zaborowski stworzył portrety przełamujące społeczne tabu i uczące nowego spojrzenia na niepełnosprawność. Prezentują one pogodne, pełne wyrazu i charakteru twarze osób z zespołem Downa.

 

Bohaterowie zdjęć Marcina Zaborowskiego są niezwykli. Jedna z nich to Ida, która uwielbia śpiewać i spełnia swoje marzenia. Druga z nich to dziewiętnastoletnia Edyta, która lubi czuć się dorosła. Nakłada na twarz makijaż, dba o fryzurę - dlatego też nie bez powodu rewelacyjnie czuła się w roli modelki.

 

Od dawna wiadomo, że funkcjonowanie społeczne i zdolności osób z zespołem Downa zależą nie tylko od działań rehabilitacyjnych i edukacyjnych. Olbrzymie znaczenie dla ich rozwoju  mają również środowisko, integracja i społeczna akceptacja. Mimo stosunkowo dużych zmian, które dokonały się w ich społecznym postrzeganiu nadal pozostają obszary, w których pokutują stereotypowe, krzywdzące a często niebezpieczne postawy. Dlatego ważnym społecznie zadaniem kampanii społecznych jest oswajanie ludzi z przekazem, który zapoznaje ich z tematem niepełnosprawności.

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

0 komentarzy

Dodaj nowy komentarz